Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracownika

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Okres wypowiedzenia pracownika oświaty

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-04-22

Pracownik był zatrudniony w oświacie jako nienauczyciel z art. 7 ust. 1a ustawy o systemie oświaty na umowę o pracę na czas określony od 01.09.2015 do 31.08.2016 i kolejna umowa od 01.09.2016 do 23.06.2017 r. (za zgodą kuratora). Pracownik ten złożył wypowiedzenie umowy o pracę z dniem 23.12.2016 r. za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Czy ten okres jest prawidłowy? Proszę podać datę rozwiązania stosunku pracy i jaką mam wpisać podstawę prawną dotyczącą rozwiązania stosunku pracy w świadectwie pracy.

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Od 22 lutego 2016 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące wypowiadania umów na czas określony. Stare przepisy – w kwestii wypowiedzenia – stosowało się jedynie do umów, które trwały już w czasie wejścia w życie nowelizacji i które nie przewidywały w ogóle wypowiedzenia. Natomiast umowa, o której mowa w pytaniu, została zawarta 1 września 2016 r., czyli już po wejściu w życie nowelizacji. Stosować więc do niej należy nowe przepisy.

Zgodnie z art. 36 ustawy Kodeks pracy „okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata”.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 stycznia 2003 r. (sygn. akt III PZP 20/02) stwierdził, że przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony (a teraz i na czas określony) uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy.

Dlatego tez obowiązującym okresem wypowiedzenia pracownika jest jeden miesiąc. Skoro pracownik złożył wypowiedzenie 23 grudnia, to wypowiedzenie upłynie w dniu 31 stycznia 2017 r. Jeśli chodzi o podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy, to jest to art. 30 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »