Kategoria: Wynagrodzenie

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odzyskanie zaległego wynagrodzenia za urlop

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-07-09

W 2009 ustał stosunek pracy z moim poprzednim pracodawcą; stosunek pracy trwał od 2003 roku; w trakcie trwania umowy o pracę pracodawca nie wyliczał prawidłowo wynagrodzenia podczas urlopu (moje wynagrodzenie składało się z tzw. podstawy oraz premii regulaminowej). Przed ustaniem stosunku pracy, tj. w 2009 r., zwróciłem się z prośba o wypłatę zaległych świadczeń od początku okresu zatrudnienia, tj. od 2003 roku; w odpowiedzi uzyskałem informacje, że pracodawca wypłaci te zaległe świadczenia, ale jedynie za okres 3 lat z uwagi na okres przedawnienia. Czy istnieje jakiś sposób na odzyskanie tych zaległego wynagrodzenia za urlop za wcześniejsze lata?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Niestety nie mam dla Pana dobrych wiadomości. Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Termin przedawnienia (3-letni) dotyczy zarówno roszczeń majątkowych, jak na przykład roszczeń o wynagrodzenie za prace, wypłatę ekwiwalentu za urlop, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, jak i roszczeń niemajątkowych, jak na przykład roszczenie o udzielenie urlopu wypoczynkowego,czy wydanie świadectwa pracy.

Terminy przedawnienia roszczeń są określone w prawie pracy w sposób wiążący i nie podlegają wydłużeniu lub skróceniu, nawet jeśli obie strony chciałyby je wydłużyć lub skrócić.

Początkiem biegu terminu przedawnienia jest dzień, w który m roszczenie stało się wymagalne. W przypadku wypłaty wynagrodzenia – jest to dzień, w którym wynagrodzenie miało być wypłacone.

Skoro roszczenie o wypłatę wynagrodzenia urlopowego w poprawnej wysokości było przedawnione już w 2009 roku, to teraz tym bardziej nie ma możliwości odzyskania tego wynagrodzenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z wynagrodzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »