Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Odszkodowanie z tytułu doznanego uszczerbku

• Autor: Adam Dąbrowski

Jestem zatrudniona na stale. Miałam wypadek w pracy 12.08.2006 r. Od tamtej pory jestem na zwolnieniu L-4 Rehabilitacja nie przyniosła poprawy konieczna jest operacja reki (zerwanie wiązadeł). Operacja planowana jest na maj 2007 roku Mogę mieć od razu przeprowadzony zabieg omijając kolejkę za duża sumę pieniędzy Czy jest taka możliwość żeby pracodawca pokrył koszty zabiegu? Jakie zaświadczenie jest potrzebne jeżeli istnieje taka możliwość. Jak długo mogę być na chorobowym? Czy mogę ubiegać się o zwrot kosztów prywatnego zabiegu w całości od Narodowego Funduszu Zdrowia?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.


Odszkodowanie z tytułu doznanego uszczerbku

Odszkodowanie za wypadek przy pracy

Sprawa jest dość skomplikowana. Zakładając, że mamy do czynienia ze zdarzeniem uznanym za wypadek przy pracy, pracownikowi przysługuje jednorazowe odszkodowanie z tytułu doznanego uszczerbku na zdrowiu związanego z tym zdarzeniem. Odszkodowanie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rzecz w tym, że postępowania w tym zakresie najczęściej przeprowadza się po rehabilitacji zdrowotnej pracownika, ponieważ w tym momencie w zasadzie jest możliwe dopiero określenie trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Kwota jednorazowego odszkodowania może być oczywiście przeznaczona na pokrycie kosztów operacji, jeśli Narodowy Fundusz Zdrowia jej nie pokryje. Niezależnie od odszkodowania ubezpieczeniowego, pracownik może dochodzić od pracodawcy odszkodowania pozaubezpieczeniowego. Zasadniczo dla tego celu jest konieczne ustalenie zawinionego naruszenia przepisów bhp przez pracodawcę, co pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z wypadkiem przy pracy. Odszkodowania pozaubezpieczeniowego dochodzi się na drodze sądowej.

Dochodzenie odszkodowania od pracodawcy

Zważywszy jednak na to, że całość poniesionej szkody przez pracownika ustalana jest łącznie, wobec tego w chronologii zdarzeń, najpierw ustala się odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu należnego od ZUS-u a potem dopiero odszkodowanie pozostałe od pracodawcy. Radziłbym zwrócić się do właściwego inspektora pracy, gdyż najważniejsze znaczenie odgrywa kwestia naruszenia przez pracodawcę przepisów bhp, co przyczyniło się do powstania wypadku przy pracy.

Można w tej sprawie zażądać wydania stosownej opinii pisemnej przez inspektora pracy. Dochodzenie odszkodowania pozaubezpieczeniowego chociaż zasadniczo ma miejsce przed sądem pracy, to jednak nie jest oczywiście wykluczona możliwość ugodowego pozasądowego załatwienia tej sprawy.

Podstawowe znaczenie ma jednak ocena zawinienia wypadku przez pracodawcę i dlatego w pierwszej kolejności proponuję zwrócić się do właściwego inspektora pracy. Adresy okręgowych inspektoratów pracy Państwowej Inspekcji Pracy zawiera strona: www.pip.gov.pl

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski





Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info