Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odszkodowanie z tytułu doznanego uszczerbku

• Opublikowane: 2007-04-27

Jestem zatrudniona na stale. Miałam wypadek w pracy 12.08.2006 r. Od tamtej pory jestem na zwolnieniu L-4 Rehabilitacja nie przyniosła poprawy konieczna jest operacja reki (zerwanie wiązadeł). Operacja planowana jest na maj 2007 roku Mogę mieć od razu przeprowadzony zabieg omijając kolejkę za duża sumę pieniędzy Czy jest taka możliwość żeby pracodawca pokrył koszty zabiegu? Jakie zaświadczenie jest potrzebne jeżeli istnieje taka możliwość. Jak długo mogę być na chorobowym? Czy mogę ubiegać się o zwrot kosztów prywatnego zabiegu w całości od Narodowego Funduszu Zdrowia?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź.
Magdalena, 53 lata
Jak zawsze, pełny profesjonalizm i fachowość.Polecam każdemu, kto ma problem.
Janusz, 62 lata, geodeta
Szybko, i bardzo profesjonalnie udzielona porada naprawdę godne polecenia pomoc skuteczna i bardzo przydatna
Grzegorz, 38 lat
Witam. Z porady prawnej jestem zadowolony. 
Dariusz
Dziękuje serdecznie Panu Mecenasowi Michałowi Berlińskiemu za udzielenie szybkich i jasnych odpowiedzi na moje pytania. Jestem bardzo usatysfakcjonowana wyznaczeniem Pana Mecenasa Berlińskiego, który został wybrany do zapoznania się z moja sprawa ponieważ wykazał się wiedzą w tym kierunku. Korzystałam z możliwości zadawania dodatkowych pytań i zawsze otrzymywałam odpowiedzi w szybkim czasie i były one wyczerpujące w każdej kwestii. 
Beata

Sprawa jest dość skomplikowana. Zakładając, że mamy do czynienia ze zdarzeniem uznanym za wypadek przy pracy, pracownikowi przysługuje jednorazowe odszkodowanie z tytułu doznanego uszczerbku na zdrowiu związanego z tym zdarzeniem. Odszkodowanie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rzecz w tym, że postępowania w tym zakresie najczęściej przeprowadza się po rehabilitacji zdrowotnej pracownika, ponieważ w tym momencie w zasadzie jest możliwe dopiero określenie trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Kwota jednorazowego odszkodowania może być oczywiście przeznaczona na pokrycie kosztów operacji, jeśli Narodowy Fundusz Zdrowia jej nie pokryje. Niezależnie od odszkodowania ubezpieczeniowego, pracownik może dochodzić od pracodawcy odszkodowania pozaubezpieczeniowego. Zasadniczo dla tego celu jest konieczne ustalenie zawinionego naruszenia przepisów bhp przez pracodawcę, co pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z wypadkiem przy pracy. Odszkodowania pozaubezpieczeniowego dochodzi się na drodze sądowej.

Zważywszy jednak na to, że całość poniesionej szkody przez pracownika ustalana jest łącznie, wobec tego w chronologii zdarzeń, najpierw ustala się odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu należnego od ZUS-u a potem dopiero odszkodowanie pozostałe od pracodawcy. Radziłbym zwrócić się do właściwego inspektora pracy, gdyż najważniejsze znaczenie odgrywa kwestia naruszenia przez pracodawcę przepisów bhp, co przyczyniło się do powstania wypadku przy pracy.

Można w tej sprawie zażądać wydania stosownej opinii pisemnej przez inspektora pracy. Dochodzenie odszkodowania pozaubezpieczeniowego chociaż zasadniczo ma miejsce przed sądem pracy, to jednak nie jest oczywiście wykluczona możliwość ugodowego pozasądowego załatwienia tej sprawy.

Podstawowe znaczenie ma jednak ocena zawinienia wypadku przez pracodawcę i dlatego w pierwszej kolejności proponuję zwrócić się do właściwego inspektora pracy. Adresy okręgowych inspektoratów pracy Państwowej Inspekcji Pracy zawiera strona: www.pip.gov.pl

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »