Indywidualne porady prawne
Autor: Marta Handzlik
Jestem nauczycielem dyplomowanym z 35-letnim stażem. Dyrektor proponuje zmniejszenie mi pensum, bo zmienia się organizacja szkoły (ubywa jeden oddział). Czy zmniejszenie pensum odbiera mi prawo do odprawy emerytalnej?
Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie pensum, jeżeli dyrektor szkoły widzi taką potrzebę w związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów w szkole zgodnie z art. 20 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (j.t. Dz. U. z 2014 r. poz. 191).
Ograniczenie wymiaru zatrudnienia nie jest równoznaczne z brakiem możliwości rozwiązania z nim stosunku pracy w przyszłości. W takich przypadkach Karta Nauczyciela przewiduje wypłacenie nauczycielowi odprawy w wysokości odpowiadającej sześciomiesięcznemu wynagrodzeniu zasadniczemu.
Zwolnienie nauczyciela mianowanego jest możliwe na podstawie art. 20 Karty Nauczyciela. Dotyczy to sytuacji, w której dyrektor szkoły nie może kontynuować zatrudnienia ze względu na zmniejszenie liczby oddziałów lub w związku z likwidacją szkoły. Karta Nauczyciela przewiduje wówczas dla nauczycieli wypłatę odprawy w wysokości sześciokrotnej wielokrotności kwoty, jaką obejmuje zasadnicze wynagrodzenie nauczyciela.
Jeśli zaś chodzi o odprawę emerytalną, to nauczycielowi przysługuje odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy (art. 87 KN). Prawo do tej odprawy przysługuje nauczycielowi bez względu na formę zatrudnienia (na podstawie mianowania lub umowy o pracę). Odprawa ta przysługuje pod warunkiem, że nauczyciel nie otrzymał wcześniej odprawy z art. 28 Karty Nauczyciela, czyli w razie orzeczenia przez lekarza o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 23 ust. 1 pkt 3 Karty Nauczyciela).
Odprawa przysługuje pod warunkiem zatrudnienia w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć dla danego nauczyciela (art. 91b ust. 1 Karty Nauczyciela). Rodzaj zawartej z nauczycielem umowy o pracę nie ma wypływu na prawo do odprawy emerytalnej (rentowej). Ważne jest jedynie spełnienie przez nauczyciela warunków określonych w ustawie, czyli m.in. rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Co do zasady – ale tylko w odniesieniu do odprawy emerytalnej (przy przejściu na emeryturę) – odprawę należy wypłacić w dniu rozwiązania stosunku pracy, także wtedy gdy decyzja przyznająca emeryturę została wydana później (wyrok SN z 9 kwietnia 1998 r., I PKN 508/97, OSNAP 1999, Nr 8, poz. 267).
Podsumowując, zgodna na ograniczenie wymiaru etatu (na jeden rok – zgodnie z przepisami) nie wpłynie ani na możliwość otrzymania odprawy z tytułu późniejszego rozwiązania stosunku pracy, jak i z tytułu przejścia na emeryturę.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne