Kategoria: Urlop

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odmowa udzielenia zgody na rezygnację z urlopu wychowawczego

Marta Handzlik • Opublikowane: 2015-04-15

Jestem nauczycielką zatrudnioną na czas nieokreślony w dwóch szkołach. W jednej z nich wróciłam do pracy po macierzyńskim, w drugiej – wzięłam wychowawczy do końca sierpnia 2013 r. Obecnie jestem w drugiej ciąży. Chcę przerwać wychowawczy, ale pracodawca się na to nie zgadza, powołując się na art. 64 Karty Nauczyciela. Czy to zgodne z prawem? Czy jeśli 1 września przedstawię zwolnienie ciążowe, będzie należało mi się wynagrodzenie? Czy to prawda, że nie nabyłam prawa do urlopu wypoczynkowego w tym roku?

»Wybrane opinie klientów

Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat

Zgodnie z art. 64 ustawy Karta Nauczyciela (w skrócie KN) „nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów – w każdym następnym roku kalendarzowym.

Wskazany okres urlopu przysługuje nauczycielom bez względu na wymiar zatrudnienia. Przepisy KN, w szczególności przywoływany już art. 64, nie uzależniają wymiaru urlopu wypoczynkowego od wymiaru zatrudnienia nauczyciela. Oznacza to, że zarówno nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć, jak też nauczycielowi zatrudnionemu w wymiarze poniżej obowiązującego wymiaru zajęć – przysługuje taki sam wymiar urlopu wypoczynkowego.

Ponieważ, zgodnie z art. 64, urlop wypoczynkowy nauczycieli trwa przez cały okres ferii zimowych i letnich, to obejmuje on wszystkie dni przypadające w tym okresie, w tym również niedziele, święta oraz dni wolne od pracy wynikające z pięciodniowego tygodnia pracy (z reguły jest to sobota).

Nauczyciele wykorzystują swój urlop wypoczynkowy w okresie trwania ferii letnich i zimowych, co związane jest z organizacją pracy w szkole i prowadzeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Przepis art. 65 KN określa zasady nabywania urlopu wypoczynkowego przez nauczycieli, przy czym rozróżnia nabycie prawa do pierwszego w karierze zawodowej urlopu wypoczynkowego oraz nabycie prawa do kolejnych urlopów wypoczynkowych.

W świetle przywołanego przepisu prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego (pierwszego w karierze zawodowej, w życiu) nauczyciel nabywa w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne (tj. przeddzień początku ferii). Zatem w przypadku, gdy stosunek pracy nauczyciela rozwiązany zostanie w czasie trwania semestru zimowego – nauczyciel ten nie nabędzie prawa do urlopu wypoczynkowego (odnosi się to oczywiście pierwszego stosunku pracy w karierze nauczyciela).

Prawo do drugiego i kolejnych urlopów wypoczynkowych nauczyciel nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym. Przepis ten należy rozumieć następująco:

  • jeśli nauczyciel w dniu 1 stycznia pozostaje nieprzerwanie w zatrudnieniu – nabywa w tym dniu prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego,
  • jeśli nauczyciel w ciągu roku kalendarzowego podejmuje zatrudnienie – w dniu podjęcia zatrudnienia nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego (np. nauczyciel, który nawiązał stosunek pracy w lutym nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego, mimo, że nie pozostawał w zatrudnieniu w dniu 1 stycznia).

Jeśli nauczyciel korzystał z urlopu wychowawczego, to po zakończeniu tego urlopu nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z dniem rozpoczęcia ferii szkolnych przypadających po zakończeniu urlopu wychowawczego (art. 67c KN).

Pracodawca oczywiście mógł odmówić Pani skrócenia urlopu wychowawczego, ale wówczas Pani urlop kończy się w terminie 30 dni od zawiadomienia o tym pracodawcy bez względu na to, czy wyraził zgodę czy też nie.

Jeżeli wróci Pani do pracy, przedstawi zaświadczenie o ciąży przed tym kolejnym porodem i przyniesie L4 – (skorzysta Pani ze zwolnienia lekarskiego) to art. 11 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przewiduje zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność jej wykonywania opisana art. 6 ust.2 przypada w okresie ciąży. W takim przypadku będzie Pani pobierała zasiłek chorobowy liczony wedle wynagrodzenia i innych pobieranych składników z okresu 12 ostatnich miesięcy pracy (czyli sprzed pierwszego porodu).

Tak więc jeśli zakończy Pani urlop wychowawczy zgodnie z planem 31 sierpnia, to już 1 września może Pani przedstawić pracodawcy zwolnienie z powodu ciąży i będzie Pani przysługiwał zasiłek chorobowy aż do porodu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »