Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Oddanie firmy w ajencję a rozwiązanie umowy z pracownikiem przed emeryturą

• Autor: Marta Handzlik

Pracodawca oddaje firmę w ajencję, czy może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, któremu brakują dwa lata do emerytury?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę

Do opisanej w pytaniu sytuacji stosuje się przepisy art. 231 ustawy Kodeks pracy regulującego przypadki przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę.

Zgodnie z tym przepisem w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy. Przepisy nie wykluczają jednak wypowiedzenia umowy o pracę z innych przyczyn niż samo przejście zakładu.

Przy czym zgodnie z art. 39 pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Słowem – nie można pracownikowi będącemu w okresie ochronnym wypowiedzieć stosunku pracy, a już na pewno nie można tego zrobić tylko z tego powodu, że przedsiębiorstwo zostaje przejęte przez innego pracodawcę.

Zobacz też: Opt-out klauzula

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info