Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ochrona przedemerytalna pracownika a nowelizacja ustawy emerytalnej

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-01-02

Problem dotyczy ochrony przedemerytalnej pracownika w związku z nowelizacja ustawy emerytalnej. Pracownik jest zatrudniony na bezterminową umowę o pracę, jego data urodzenia to październik 1951 r. W związku z wejściem w życie ustawy emerytalnej 1 października 2017 r.* czy temu pracownikowi może zostać wypowiedziana umowa?

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Zgodnie z art. 39 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666; dalej „K.p.”) – pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Wskazany w powyższym przepisie zakaz wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, należy stosować również do wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy lub płacy, co potwierdził ustawodawca w art. 42 § 1 K.p., stanowiąc, iż przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.

Pracodawca w stosunku do pracownika objętego okresem ochronnym, o którym mowa w art. 39 K.p., nie może zastosować wypowiedzenia modyfikującego na niekorzyść pracownika jego dotychczasowe warunki pracy lub płacy.

Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której dochodzi do likwidacji stanowiska pracy danego pracownika. Wówczas zastosowanie znajdą przepisy ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Nowelizacja ustawy emerytalnej sprawia, że wiek emerytalny mężczyzn od października 2017 r. będzie wynosił 65 lat. A to oznacza, że ochrona przedemerytalna zostanie w październiku dla tego pracownika wyłączona. To z kolei powoduje, że jeśli pracodawca dobrze uzasadni wypowiedzenie, to może pracownikowi umowę wypowiedzieć.

Do października pracownik jest w ochronie przedemerytalnej, ale po tym okresie jest traktowany jak każdy inny pracownik. Można mu więc wręczyć wypowiedzenie, które musi być uzasadnione (a przyczyna wypowiedzenia musi być jasna, rzeczywista i konkretna). Jeśli pracownik się z przyczyną wypowiedzenia nie będzie zgadzał, może odwołać się do sądu.

Powinnam dodać, że przyjęto także takie rozwiązanie, że skoro pracownik w chwili wejścia w życie nowych przepisów miał już ochronę przedemerytalną to korzysta on z niej (mimo osiągnięcia wieku emerytalnego) do czasu, aż nie osiągnie wieku emerytalnego sprzed reformy, o ile w dniu 1 października nadal będzie pozostawał w zatrudnieniu.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że wypowiedzenie umowy tylko z tego względu, że pracownik osiągnął wiek emerytalny, może zostać uznane za dyskryminację ze względu na wiek.

* Opis sprawy z lipca 2017 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »