Kategoria: Obowiązki i odpowiedzialność pracownika

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Pytania

Strona: 1 2 3 4


Odpowiedzialność za powierzony samochód

Przesyłam do opinii umowę odpowiedzialności za powierzony samochód służbowy. Czy jako pracownik mam się czego obawiać? W jakim zakresie odpowiadam za samochód, jeśli parkuję go przed swoim blokiem (jak wszyscy)?

więcej ››

Dyscyplina w pracy

Kilka dni temu zrobiłem minutową przerwę w pracy (pracuję w myjni samochodowej, myję ręcznie pojazdy przez 8 godzin). Szef to zauważył i powiedział mi, że obowiązuje dyscyplina w pracy. Zagroził, że mnie zwolni. Czy ma do tego prawo? Przecież jestem sumiennym pracownikiem, żadnych spóźnień itp., klienci zadowoleni.

więcej ››

Powierzenie pracy innej niż określona w umowie o pracę

Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi wykonywanie innych obowiązków niż określone w umowie o pracę? Czy pracownik może wówczas odmówić?

więcej ››

Wykonywanie funkcji p.o. kierownika

Niedawno powierzono mi funkcję pełniącej obowiązki kierownika w związku ze zwolnieniem chorobowym, a później macierzyńskim dotychczasowej pani kierownik. W przekazanym mi piśmie użyto sformułowania: „na czas nieobecności pani X”. Niedługo pani kierownik kończy się urlop macierzyński, ale chce ona wykorzystać również zaległy urlop wypoczynkowy. Czy wtedy nadal będę wykonywać funkcję p.o. kierownika, czy też z końcem jej urlopu macierzyńskiego automatycznie wracam na wcześniejsze stanowisko?

więcej ››

Zwiększenie zakresu obowiązków

Pracuję w placówce państwowej. Mój zakres obowiązków zostanie znacznie poszerzony o nowe zadania, podobne do obecnie wykonywanych, ale bardziej skomplikowane. Obawiam się, że przestanę nadążać ze swoją pracą. Czy mogę nie zgodzić się na tą zmianę? Oczywiście nie ma mowy o podwyżce.

więcej ››

Dokument dotyczący zakresu obowiązków pracownika

Od pół roku nie otrzymałam zakresu obowiązków. Pracodawca kazał napisać mi, czym zajmuję się w pracy, i oddać to jemu, ale ja nic nie dostałam. Czy i kiedy powinien dać mi taki zakres?

więcej ››

Obowiązek uczestniczenia w kursie wykraczającym tematyką poza rodzaj wykonywanej pracy

W umowie o pracę mam napisane „tokarz” i taką pracę wykonuję już 20 lat. Czy zakład pracy może mnie wysłać na kurs spawacza, żebym potem pracował jako spawacz? Myślę, że jest to naruszenie umowy o pracę i pracodawca nie ma prawa wysyłać mnie na kurs bez mojej zgody. Czy mam rację?

więcej ››

Uszkodzenie auta przez pracownika

Nie poinformowałem pracodawcy o wgnieceniu samochodu (nie z mojej winy) natychmiast, tylko po 2 dniach. Pracodawca chce nałożyć na mnie karę porządkową. Minęło już 15 dni, odkąd poinformowałem pracodawcę o uszkodzeniu auta. Czy w myśl art. 109 K.p. pracodawca nie może mi już wlepić kary?

więcej ››

Odpowiedzialność materialna za powierzony sprzęt

Pracowałem w pewnej firmie na stanowisku informatyka. Zajmowałem się obsługą firm. Pewnego dnia u jednego z naszych klientów miałem zainstalować nową drukarkę. Podczas wyciągania jej z pudełka wyleciała ze styropianów ochronnych (były uszkodzone) na ziemię. Uszkodzeniu uległa jej obudowa (w tylnim rogu odpadł kawałek plastyku). Mimo to drukarka działa do dziś bez zarzutu. Dodam, że całą sytuację widziało dwóch pracowników tamtej firmy i oni właśnie doszli do wniosku, że skoro można na niej normalnie pracować, może zostać w takim stanie, jakim jest. Zdarzenie to miało miejsce w kwietniu. Od 1 sierpnia pracuję już w innej firmie, z tamtym pracodawcą nic mnie już nie łączy, umowa wygasła i nie przedłużyłem jej. Ostatnio komuś nie spodobała się ta drukarka i były szef chce wysunąć wobec mnie jakieś roszczenia. Czy może teraz pociągnąć mnie do odpowiedzialności materialnej? Jeśli tak, to jakiej?

więcej ››

Odpowiedzialność kierowcy za zużycie paliwa

Pracuję jako kierowca autobusu w PKS. Mamy tak zaniżone normy zużycia paliwa, ,że z trudem się wyrabiamy. Normy zużycia paliwa w/g fabryki są dużo wyższe. Mam pytanie czy prezes może tak zmniejszyć normę. Czy są jakieś przepisy które dają mu takie prawo?

więcej ››

Odpowiedzialność materialna pracownika

Jestem kierownikiem zmiany. Kilka dni temu w wyniku niedopatrzenia oddałem na magazyn niewłaściwy towar - o 2 razy większej wartości niż ten który powinienem był oddać. Niestety towar ten poszedł do klientów i udało się odzyskać tylko jego część. Niewłaściwy towar został spakowany przez jednego z pracowników. Po spakowaniu nie miałem szans stwierdzić czy w paczce znajduje się właściwy towar. Moja winą jest jedynie to, że pomyłka została zauważona zbyt późno - moim obowiązkiem jest w końcu sprawowanie kontroli nad pracownikami. Dodam, że ani ja, ani żaden z pracowników nie ma podpisanej odpowiedzialności materialnej. Czy firma może zażądać ode mnie pokrycia straty?

więcej ››

Oświadczenie dotyczące ryzyka zawodowego

Czy prawnie jest dozwolone wprowadzenie oświadczeń dla pracowników, że zakład nie bierze odpowiedzialności za to jak powiedziano "ryzyko zawodowe", które jest wliczone w daną pracę, np. urazy kręgosłupa przy długim czasie pracy stojącej? Nie będzie wtedy wypłacał odszkodowań.

więcej ››

Odpowiedzialność materialna i jej wypowiedzenie

Jestem pracownikiem sklepu samoobsługowego gdzie odpowiedzialność materialna powierzona została wszystkim pracownikom. Obecnie w wyniku zmian w firmie zostałam oddelegowana do innego sklepu gdzie poprzez przeprowadzenie inwentaryzacji pochopnie podjęłam decyzje o podpisaniu odpowiedzialności materialnej. Proszę o pomoc czy mogę odwołać się od podjętej decyzji i jak to zrobić?

więcej ››

Umowa przewidująca niesłuszną normę

Jestem studentem, pracuję na umowę-zlecenie. Segreguję kostkę brukową. Pracuję 8h dziennie. Norma dzienna wg. majstra wynosi 10 palet. Jedna paleta waży 1,5 tony. Niemożliwością jest przebranie 10 palet w 8h. Starzy pracownicy wyciągają około 6 palet na dniówkę. Ja 5 czasem 6. Więc o zrobieniu "normy" nie ma mowy. Jest to nie wykonalne. Co mam zrobić jeśli majster codziennie mnie ochrzania i mówi, że nie wyrabiam normy. Jak zaczynam mu tłumaczyć co i jak to mówi, że nie będzie ze mną dyskutował! Co w takiej sytuacji mam zrobić?

więcej ››

Wysokość odpowiedzialności materialnej a zarobki

Jakie są konsekwencje podpisania umowy o współodpowiedzialności, czy jest jakaś granica określająca wielkość tej odpowiedzialności w stosunku do zarobków? Pracuję w salonie gdzie są np. kożuchy po 10 000 zł a zarabiam 1 000 zł.

więcej ››

Kara dla pracownika samorządowego

Jestem pracownikiem samorządowym, pozwałem pracodawcę do sądu pracy za niesłuszne ukaranie mnie naganą. Sprawę raczej mam wygraną, złamano procedury ukarania mnie, tzn. nie przesłuchano mnie nawet przed udzieleniem kary, ponaciągano przepisy regulaminu organizacyjnego itp. Te kwestie mam już raczej przyswojone ale mam jedno pytanie: czy udzielona nagana jest naganą publiczną, czy też prywatną? Dostałem ją bowiem na piśmie a za dwie godziny cały urząd, w którym pracuję o tym wiedział. W związku z tym jarzmo noszenia nie słusznej kary, było dla mnie większe. Czy mogę to zarzucić pracodawcy?

więcej ››

Odpowiedzialność materialna pracownika

W zakładzie pracy gdzie jestem zatrudniony doszło do incydentu wyrzucenia dobrych desek do odpadowego kontenera. Oczywiście nie ma winnych i pracodawca zdecydował się udzielić wózkowym oraz majstrom kary nagany oraz obciążyć nas kosztami owego materiału (dodam tu że kierownicy zasłaniają się tym ,że nie ma świadków na to cyt. ,,że ten wrzucił czy tamten wrzucił''. Gdy zdecydowałem się to wyperswadować kierownikowi działu dostałem drugą naganę za wulgarne zachowanie, natomiast gdy się trochę spóźniłem ponieważ załatwiałem sprawy kadrowe w biurze to dodano mi jeszcze samowolne opuszczenie miejsca pracy. Czy mógłbym się powołać na jakieś przepisy w mojej w obronie?

więcej ››

Potrącenie wynagrodzenia na poczet niedoborów towarów

Jestem w okresie wypowiedzenia a pracowałem jako przedstawiciel. Dostałem wypowiedzenie 31.12.2006r i w tym dniu zdałem samochód służbowy i towar na magazyn za potwierdzeniem moim i magazyniera (wszystko zdałem i wszystko się zgadzało). Zostałem z tego rozliczony a 3 tygodnie później szef dał mi wypis, że towar jest uszkodzony i po terminie chce mnie tym obciążyć. Z tego tytułu nie dostałem wynagrodzenia za miesiąc luty i jeszcze mam dopłacić resztę. Czy jest to zgodne z prawem i co mam zrobić?

więcej ››

Zakres przydzielonych zadań

Pracuję już 4 rok. Wiem że jest zakres obowiązków lecz bez mojego podpisu. Czy jest ważny, czy szkodzi to pracodawcy? Czy z tego tytułu po zwolnieniu mnie np. z winy pracodawcy mogę iść do sądu?

więcej ››

Zwolnienie pracownika za błąd technologiczny

Mam problem. Kierownik rozdawał zarządzenie prezesa z którego wynikało, że pracownik który zrobi wyrób z błędem (np. długość kabla nie mieści się w tolerancji), zostanie natychmiast zwolniony. Kategorycznie żądał podpisu na tym pisemku. Teraz moje pytania: 1. Czy takie postępowanie prezesa (zwolnienie za jeden błąd) jest zgodne z prawem? Pracownik nie popełniał dotychczas błędów, ma czystą kartotekę. 2. Czy mogę na takim pisemku bezkarnie napisać że się z nim nie zgadzam? Wg. mnie jest ono niezgodne z kodeksem pracy.

więcej ››

Strona: 1 2 3 4


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)


Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »