Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obniżone diety za podróże służbowe

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2007-03-13

Czy można zryczałtować należne diety za podróże służbowe? W okresie mojej pracy Pani prezes wprowadziła ryczałt za diety krajowe i zagraniczne o wiele niższe niż wg. obowiązujących przepisów. Aby było śmieszniej, pod rygorem utraty pracy, kazała nam na to wyrazić zgodę. Tak też było z wprowadzeniem ryczałtu za przepracowane nadgodziny. W obawie przed utratą pracy - podpisałem.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 775 par. 4 K.p., postanowienia układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę nie mogą ustalać diety za dobę podróży służbowej krajowej lub zagranicznej w wysokości niższej niż diety przysługujące w myśl przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 775 par. 2 K.p.

W konsekwencji, podpisane przez pracownika oświadczenie jest z mocy prawa nieważne, czyli nie wywołuje skutków prawnych (art. 18 par. 2 K.p.).

W tym stanie faktycznym i prawnym można od pracodawcy dochodzić roszczeń w zakresie należnych diet krajowych lub zagranicznych z tytułu odbytych podróży służbowych.

Stosowanie ryczałtu z tytułu diet jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy ryczałt ten nie będzie mniej korzystny dla pracownika aniżeli przewidują przepisy wykonawcze do art. 775 par. 2 K.p.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Zasiłek chorobowy i zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek chorobowy i zasiłek dla bezrobotnych

Kilka dni po ustaniu zatrudnienia byłam na L4. Po tym czasie złożyłam papiery do ZUS, żeby uzyskać zasiłek chorobowy. Dopiero po chorobie zarejestrowałam...

Ciąża a praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia

W mojej pracy byłam zatrudniona na umowę-zlecenie, obecnie mam umowę o pracę na czas określony. W ciążę zaszłam w czasie trwania umowy-zlecenia, obecnie...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »