Obniżka pensji a zwolnienie lekarskim

• Autor: Marta Handzlik

Od kliku lat zatrudniamy sekretarkę. Ze względów ekonomicznych postanowiliśmy obniżyć jej pensję. Niestety wspólnik uprzedził ją o naszych planach i zanim wręczyliśmy jej wypowiedzenie zmieniające, kobieta poszła na zwolnienie od psychiatry (już 4 tydzień choruje). Czy możemy ją zwolnić? Jesteśmy małą firmą i jej „chorobowe” destabilizuje pracę? Czy mam prawo dowiedzieć się, na co choruje i czy będzie w stanie w przyszłości pracować?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zgodnie z art. 53 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) – pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:

1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

a) dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;

2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.

Okres zasiłkowy trwa nie dłużej jednak niż 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni. Po tym okresie pracownik może złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne i jeśli je otrzyma – przez 3 miesiące świadczenia także jest chroniony przed rozwiązaniem stosunku pracy.

Jak widać – przez okres choroby (bez względu na to z jakiego powodu) i 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego nie możecie Państwo pracownicy zwolnić.

Nie ma też podstaw, aby żądać od pracownicy deklaracji, jak długo będzie trwać jej choroba. Co do ustalenia, na co choruje – otrzymują Państwo zwolnienia lekarskie z kodem choroby. Innych danych od pracownicy żądać nie można.

Reasumując: do upływu przewidzianych prawem terminów nie mogą Państwo ani obniżyć pracownicy pensji, ani jej zwolnić, chyba że firma ulegnie całkowitej likwidacji.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »