Kategoria: Czas pracy

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obniżenie wymiaru czasu pracy po powrocie z urlopu rodzicielskiego

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-07-21

Po powrocie do pracy z urlopu rodzicielskiego złożyłam wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, obecnie chciałabym powrócić do pierwotnego pełnego etatu i złożyć pismo do pracodawcy w tym celu. Czy będzie on zobowiązany do zrealizowania mojej prośby i w jakim terminie – po ilu dniach? Czy powinnam otrzymać umowę lub aneks do umowy potwierdzający złożenie wniosków i ich realizację? Czy po złożeniu zaświadczenia o ciąży pracodawca może zmniejszyć mi etat lub wynagrodzenie?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Z opisu wynika, iż korzysta Pani z obniżonego etatu w czasie okresu uprawniającego do urlopu wychowawczego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Długość okresu, przez który pracownik chce korzystać ze skrócenia wymiaru czasu pracy oraz ten skrócony wymiar, określa pracownik. Z uwagi na brak regulacji dotyczącej ewentualnej wcześniejszej rezygnacji ze skrócenia wymiaru czasu pracy należy przyjąć, że pracodawca nie jest zobowiązany do uwzględnienia takiej rezygnacji. Nie ma wprawdzie żadnych przeszkód do skrócenia okresu pracy w niepełnym wymiarze za zgodą pracodawcy, jednakże bez takiej zgody pracownik nie może jednostronnie „powrócić” do pracy w pełnym wymiarze przed upływem okresu, który objęty był jego wnioskiem o obniżenie wymiaru czasu pracy.

Przepisy Kodeksu pracy nie regulują tej sytuacji, choć takie uprawnienie przyznają pracownikowi, który chce zrezygnować z urlopu wychowawczego. Zgodnie z art. 186 3 ma on do tego prawo:

  • w każdym czasie – za zgodą pracodawcy;
  • po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Część prawników uważa, że przepis ten powinien mieć odpowiednie zastosowanie do obniżenia wymiaru etatu, ale są i głosy przeciwne. Brakuje niestety regulacji dotyczącej trybu zmniejszania rozmiaru zatrudnienia, a także odnoszącej się do zasad korzystania przez osobę uprawnioną z prawa do pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Kwestii tych nie uwzględnia upoważnienie ustawowe do wydania rozporządzenia wykonawczego zawarte w art. 1866.

Przepisy prawa pracy pozwalają, co prawda, pracownikowi na np. możliwość zrezygnowania z urlopu wychowawczego po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy na 30 dni przed terminem podjęcia pracy.

Większość opinii skłania się ku temu, że należy stosować analogię do urlopu wychowawczego i przyjąć, że pracownik, który złożył wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, może zrezygnować z obniżenia wymiaru czasu pracy bez zgody pracodawcy.

Powinien go jednak o swoim zamiarze zawiadomić, najpóźniej na 30 dni przed terminem planowanego powrotu do poprzednich warunków pracy. Możliwy jest powrót do poprzedniego wymiaru czasu pracy wcześniej, jeśli pracodawca na to wyrazi zgodę.

Proszę wystosować do pracodawcy pismo z 30-dniowym uprzedzeniem. Nie musi Pani podpisywać umowy ani aneksu, jeśli pracodawca zgodzi się na skrócenie okresu obniżenia etatu. Po złożeniu oświadczenia–informacji czy wniosku o skrócenie okresu obniżenia etatu pracodawca może się do tego przychylić albo nie.

Jeśli się przychyli – i wróci Pani na dotychczasowe, wcześniejsze warunki – będzie Pani traktowana jak każdy inny pracownik. Nie będzie Pani już chroniona. Pracodawca może Pani jak i każdemu innemu dokonać wypowiedzenia zmieniającego w zakresie etatu, wynagrodzenia. Oczywiście nie może przy tym naruszyć przepisów prawa pracy, ale jeśli zrobi to zgodnie z nimi – może dojść do zmiany pierwotnego stosunku pracy czy nawet wypowiedzenia.

Nie chcę Pani straszyć, przedstawiam tylko możliwe opcje, nie wiem, jaka jest sytuacja w zakładzie pracy ani polityka zatrudnienia, ani praktyka pracodawcy w tym zakresie. Ale sytuacja prawna wygląda tak jak powyżej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z czasem pracy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »