Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-07-16
Jak można zgodnie z prawem pracy obniżyć wynagrodzenie zasadnicze pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony, którzy wyrażają na to zgodę? Wypowiedzeniem zmieniającym i nową umową, czy tylko aneksem do umowy? Czy umowa może zawierać paragraf, że pracodawca może obniżyć wynagrodzenie ze względu na ciężką sytuację ekonomiczną?
Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że wypowiedzenie należy stosować tylko wtedy, gdy strony stosunku pracy nie mogą uzgodnić stanowisk – wówczas pracodawca proponuje warunki pracy i płacy, a pracownik może jedynie je zaakceptować lub odrzucić.
Podstawą prawną do zastosowania wypowiedzenia zmieniającego jest art. 42 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666). Zgodnie z tą regulacją wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.
W sprawie opisanej w pytaniu można jednak zastosować porozumienie zmieniające, czyli zmianę wymiaru czasu pracy pracownika za obopólną zgodą. Zmiana warunków pracy i płacy następuje tutaj w terminie uzgodnionym między pracodawcą a pracownikiem, nie ma zatem okresu wypowiedzenia. Porozumienie zmieniające może być aneksem do umowy – nie ma potrzeby rozwiązywania umowy o pracę i zawierania nowej.
Co do zawarcia w umowie takiego zapisu, o jakim Pani pisze – nie można go umieścić. Jeśli pracodawca nie uzyska zgody pracownika na obniżenie wynagrodzenia (nawet w związku z trudną sytuacją materialną) musi wypowiedzieć warunki pracy i płacy. Nie można tego zrobić odgórnie w umowie.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane
Kodeks pracy
[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.
[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.