Kategoria: Wynagrodzenie

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obniżenie wynagrodzenia ze względu na ciężką sytuację ekonomiczną

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-07-16

Jak można zgodnie z prawem pracy obniżyć wynagrodzenie zasadnicze pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony, którzy wyrażają na to zgodę? Wypowiedzeniem zmieniającym i nową umową, czy tylko aneksem do umowy? Czy umowa może zawierać paragraf, że pracodawca może obniżyć wynagrodzenie ze względu na ciężką sytuację ekonomiczną?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że wypowiedzenie należy stosować tylko wtedy, gdy strony stosunku pracy nie mogą uzgodnić stanowisk – wówczas pracodawca proponuje warunki pracy i płacy, a pracownik może jedynie je zaakceptować lub odrzucić.

Podstawą prawną do zastosowania wypowiedzenia zmieniającego jest art. 42 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666). Zgodnie z tą regulacją wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.

W sprawie opisanej w pytaniu można jednak zastosować porozumienie zmieniające, czyli zmianę wymiaru czasu pracy pracownika za obopólną zgodą. Zmiana warunków pracy i płacy następuje tutaj w terminie uzgodnionym między pracodawcą a pracownikiem, nie ma zatem okresu wypowiedzenia. Porozumienie zmieniające może być aneksem do umowy – nie ma potrzeby rozwiązywania umowy o pracę i zawierania nowej.

Co do zawarcia w umowie takiego zapisu, o jakim Pani pisze – nie można go umieścić. Jeśli pracodawca nie uzyska zgody pracownika na obniżenie wynagrodzenia (nawet w związku z trudną sytuacją materialną) musi wypowiedzieć warunki pracy i płacy. Nie można tego zrobić odgórnie w umowie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z wynagrodzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »