Indywidualne porady prawne
Autor: Marta Handzlik
Pracuję w firmie od ponad 10 lat. Do pracy dojeżdżam z innej (odległej od firmy) miejscowości. Od niedawna nasza firma dla nowo zatrudnionych pracowników organizuje bezpłatny transport do pracy. Z transportu tego korzystają m.in. osoby, które pochodzą z mojej miejscowości. Mi nie zaproponowano takiej możliwości. Czy to nie jest dyskryminacja pracowników?
Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 112 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków; dotyczy to w szczególności równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu.
Zasada ta oznacza równość praw w stosunkach pracy (równe „traktowanie” wszystkich pracowników, którzy wypełniają jednakowo takie same obowiązki). Oznacza to konieczność zapewnienia równych praw wszystkich pracowników z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków, a więc prawo do równej płacy za równą pracę i w ogólności prawa do takich samych świadczeń z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków.
Zgodnie z art. 183c Kodeksu pracy pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.
Wynagrodzenie, o którym mowa wyżej, obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna.
Pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.
Żeby mówić o nierównym traktowaniu, muszą wystąpić okoliczności faktyczne, które uprawdopodobnią nie tylko to, że pracownik jest wynagradzany mniej korzystnie od innych pracowników wykonujących pracę jednakową lub jednakowej wartości, ale i to, że zróżnicowanie spowodowane jest niedozwoloną przyczyną, tj. różnicowanie ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Słowem – aby zarzucić pracodawcy nierówne traktowanie musiałaby Pani wykazać, że jest Pani nierówno traktowana z jednego z wyżej wymienionych powodów. Samo przyznanie nowym pracownikom innych świadczeń (których Pani nie otrzymuje) nie jest jeszcze przejawem nierównego traktowania.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne