Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Niewypłacona prowizja po rozwiązaniu umowy

• Autor: Marta Handzlik

Byłam zatrudniona w firmie. Po zwolnieniu pracodawca nie chce wypłacić mi należącej prowizji – twierdzi, że transakcje nie były zakończone. Nie jest to prawdą. Nie dostałam w ogóle przysługujących mi prowizji, a pracodawca ignoruje moje wezwanie. Co mam zrobić? Czy mogę żądać bilansu od pracodawcy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pracownik i były pracownik ma prawo wnieść do sądu pracy pozew. Będzie to pozew o zapłatę wynagrodzenia za pracę wraz z odsetkami z tytułu opóźnienia. Niedotrzymanie przez pracodawcę terminu wypłaty wynagrodzenia uzasadnia żądanie przez pracownika odsetek. Odsetki przysługują pracownikowi nawet, kiedy nie poniósł żadnej szkody z powodu opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia. Odsetki przysługują także, kiedy opóźnienie było spowodowane okolicznościami, na które pracodawca nie miał wpływu.

W zależności, jaka dużą kwotę wynagrodzenia chce odzyskać pracownik, wnosi pozew do:

  • sądu rejonowego (pracy) – jeśli wartość przedmiotu sporu wynosi do 75 tys. zł.,
  • sądu okręgowego (pracy) – jeśli wartość przedmiotu sporu wynosi powyżej do 75 tys. zł.

Pracownik może złożyć pozew:

  • osobiście,
  • przez pełnomocnika (może nim być inspektor pracy).

W sprawach ze stosunku pracy pracownik nie ponosi kosztów związanych z wniesieniem pozwu., w których wartość nie przekracza 50 tys. zł. Jeśli wartość sporu przekracza 50 tys. zł, pracownik wnosi tzw. opłatę stosunkową. Wynosi ona 5% wartości sporu, jednak nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 100 tys. zł.

Jeśli pracownik nie może pokryć kosztów sądowych, może złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych.

W mojej opinii pracodawca gra na zwłokę, licząc, że roszczenie o wynagrodzenie ulegnie przedawnieniu (przedawnienie wynosi 3 lata). W tej sytuacji, skoro pracodawca nie reaguje na Pani wezwania do zapłaty, powinna Pani wnieść pozew do sądu. Sąd zobowiąże pracodawcę do przedstawienia bilansu i rozliczeń i jeśli transakcje zostały już zakończone – do wypłaty Pani wynagrodzenia wraz z odsetkami za zwłokę.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info