Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niewypełnianie poleceń służbowych jako powód rozwiązania umowy na czas określony

Marek Gola • Opublikowane: 2018-03-30

Jestem pracownikiem dużej firmy, pracowałem w godzinach od 8.00 do 16.00. Po godzinie 16.00 kierownik wezwał mnie na spotkanie i wręczył oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem, motywując je niewypełnianiem jego poleceń (co jest nieprawdą). Odmówiłem podpisania tego dokumentu. Z pracodawcą łączyła mnie umowa o pracę na czas określony. W trakcie tej rozmowy poczułem się źle, co skutkowało niezwłocznym udaniem się do lekarza, który wypisał mi L4 na tydzień. Czy mogę teraz wręczyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron, a następnie przejść na L4, aby otrzymać świadczenia? Jakie jest najwłaściwsze rozwiązanie? Czy kierownik może zwolnić mnie dyscyplinarnie, bądź ukarać w jakikolwiek sposób za to, że nazwałem go frajerem podczas tej rozmowy?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu pracy (K.p.) oraz Kodeksu cywilnego (K.c.).

Na wstępie przyjmuję, że aktualnie przebywa Pan na L4.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż niepodpisanie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę nie ma dla Pana żadnego znaczenia, albowiem zgodnie z art. 61 § 1 (K.c.) – oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej. Innymi słowy, obecnie wypowiedzenie już biegnie. Fakt, iż otrzymał Pan wypowiedzenie po godzinach swojej pracy, nie powoduje, że jest ono nieważne.

Nawet jeżeli w chwili obecnej ma Pan L4, to może je Pan przedłożyć pracodawcy i „ciągnąć” tak długo, jak się tylko da. Nie ma to jednak wpływu na bieg wypowiedzenia. Pracodawca ma jednak pełne prawo przeprowadzić kontrolę zasadności takiego zwolnienia, tj. czy zwolnienie lekarskie jest rzeczywiście związane z problemami zdrowotnymi, czy też zmierza do uzyskania świadczeń pieniężnych z tytułu zwolnienia chorobowego.

Jeżeli pracodawcy udałoby się ustalić, że nadużywa Pan swojego prawa, wówczas ma pełne prawo rozwiązać z Panem umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron może i jest dobrym pomysłem, ale na takie rozwiązanie musi wyrazić zgodę pracodawca. Na Pana miejscu jednak nie dążyłbym do skrócenia okresy wypowiedzenia, lecz próbował przetrwać na nim na L4. Znieważanie kierownika także może być podstawą do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (dyscyplinarka).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »