Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Dorota Kriger • Opublikowane: 2011-08-08
Czy za niewykorzystany urlop pracodawca musi wypłacić ekwiwalent czy urlop przechodzi na drugiego pracodawcę?
Nie ma obecnie możliwości przeniesienia urlopu do innego pracodawcy, a za przysługujący pracownikowi urlop wypoczynkowy pracodawca ma obowiązek w dniu rozwiązania umowy wypłacić ekwiwalent.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 19 lutego 1980 r. (I PRN 9/80, OSNC 1980/7-8/149) nowy zakład pracy nie przejmuje obowiązku udzielania urlopu wypoczynkowego, do którego pracownik nabył prawo w poprzednim zakładzie pracy.
Należy jednak pamiętać o zasadzie proporcjonalności, która oznacza, że urlop wypoczynkowy, niewykorzystany do końca okresu zatrudnienia, powinien być rozliczony zgodnie z art. 1551 § 1 K.p. Według tego przepisu, jeśli stosunek pracy ustaje w trakcie roku, urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi u dotychczasowego pracodawcy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.
Przykładowo, jeśli umowa o pracę pracownika uprawnionego do 20 dni urlopu w ciągu roku rozwiąże się 31 lipca, to pracownik ten ma prawo w trakcie tego zatrudnienia do urlopu wypoczynkowego za 7 miesięcy, czyli do 12 dni urlopu wypoczynkowego (7/12 x 20 dni = 11,67, po zaokrągleniu 12 dni).
Jeśli pracownik do 31 lipca nie wykorzysta tych dni lub części z nich, to po tym terminie już ich nie otrzyma w naturze, dlatego jedyną formą rekompensaty będzie zapłata za nie. Pracownik ma więc prawo do ekwiwalentu urlopowego za te niewykorzystane dni – zgodnie z art. 171 § 1 K.p.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane
Kodeks pracy
[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.
[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.