Nierówne traktowanie pracowników

• Autor: Adam Dąbrowski

Pracuję w banku i od początku byłam zatrudniona na 3/4 etatu. Równorzędnie ze mną na takim samym stanowisku pracowały osoby zatrudnione wcześniej na cały etat. Niedawno tym osobom całoetatowym zmniejszono etat do 3/4 (bez zmniejszenia pensji). Teraz pracujemy wszyscy w takim samym wymiarze pracy, jednak za znacząco różne wynagrodzenie. Dysproporcja sięga 80%. Czy nie jest to dyskryminacja?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Nierówne traktowanie pracowników

Identyczne stanowiska i czas pracy a stanowczo różniące się wynagrodzenia

W podanym stanie faktycznym jest to nierówne traktowanie pracowników w zatrudnieniu (art. 183a K.p. i nast.), zakładając że ten sposób postępowania ma charakter mechanicznej zmiany zatrudnienia z całego etatu na 3/4 przy równoczesnym zachowaniu dotychczasowego wynagrodzenia.

W sytuacji, gdy równocześnie pracowników zatrudnionych dotychczas na 3/4 etatu na porównywalnych lub identycznych stanowiskach i zakresach czynności, w stosunku do osób, którym obniżono pełny etat na 3/4, różni płaca w granicach o 80%.

Sprawę taką można zgłosić właściwemu inspektorowi pracy, który w wyniku kontroli może ustalić obiektywny stan rzeczy i podjąć stosowane działania względem pracodawcy zmierzające do przywrócenia stanu równego traktowania pracowników w zatrudnieniu.

Niezależnie od tego, pracownikowi nierówno traktowanemu w zatrudnieniu przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z pozwem przeciwko pracodawcy o odszkodowanie (art. 183dK.p.).

W razie potwierdzenia nierównego traktowania, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości określonej przez sąd pracy w okolicznościach danego stanu faktycznego, nie niższe jednak od minimalnego wynagrodzenia.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski





Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »