Niepodanie przyczyny wypowiedzenia umowy na czas określony (umowy terminowej)

• Autor: Dorota Kriger

Czy jeśli z pracownikiem jest zawarta umowa na czas określony i jest w niej zapis, że można ją rozwiązać z dwutygodniowym wyprzedzeniem, to czy trzeba też podawać powód?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Niepodanie przyczyny wypowiedzenia umowy na czas określony (umowy terminowej)

Kiedy pracodawca ma obowiązek uzasadnić rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem?

Zgodnie z art. 30 § 4 K.p. pracodawca ma obowiązek uzasadnić rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem w dwóch przypadkach:

  • wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony,
  • rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Zgodnie z powyższym pracodawca nie ma obowiązku podawania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony. Potwierdza to także wyrok Sądu Najwyższego (sygn. akt: II PK 206/09), zgodnie z którym brak jest obowiązku uzasadnienia przyczyny wypowiedzenia umowy na czas określony.

Wypowiedzenie terminowej umowy o pracę

Z drugiej strony zarówno pracodawca wypowiadający umowę terminową, jak i pracownik, któremu taką umowę wypowiedziano, mogą mieć pewność, że sąd w razie sporu przeanalizuje prawidłowość dokonanego wypowiedzenia i przyjrzy się także, czy w danym przypadku nie doszło do naruszenia zasad współżycia społecznego. Wynika to z wyroku SN z 8 grudnia 2005 r. (I PK 103/05), w którym stwierdzono, że sądy pracy nie są zupełnie pozbawione możliwości zanalizowania przyczyn wypowiedzenia umowy terminowej, natomiast pracownicy zatrudnieni na podstawie takiej umowy – ochrony w tym zakresie.

Co więcej, w wyroku z 19 lipca 1984 r. (I PRN 98/84) SN uznał, że art. 8 K.p. znajduje zastosowanie do naruszającego zasadę współżycia społecznego wypowiedzenia terminowej umowy o pracę, do którego nie znajduje zastosowania art. 45 K.p. Nie ulega zaś wątpliwości, że naruszenie przez pracodawcę zasad współżycia społecznego w stosunku do pracownika stanowi w świetle obowiązującego prawa czyn niedozwolony (wyrok SN z 11 czerwca 2003 r., I PK 273/02, OSNP 2004, nr 16, poz. 279).

Z powyższego wynika, że pracodawca nie musi podawać przyczyn wcześniejszego rozwiązania umowy na czas określony, jednak przyczyny te – jeśli pracownik poczuje się przez pracodawcę skrzywdzony (niesłusznie zwolniony) – mogą zostać przez sąd przeanalizowane i pracodawca będzie musiał je ujawnić.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »