Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niepełnoletni w pracy ? zawarcie umowy

Łukasz Obrał • Opublikowane: 2008-11-14

Zamierzamy razem ze wspólnikiem otworzyć kolejny sklep monopolowy. Zgłosiła się do nas do pracy dziewczyna , która kończy 18 lat dopiero w lutym 2009 roku. Oznacza to, że obecnie nie jest pełnoletnia. Czy możemy ją zatrudnić w naszym sklepie jako samodzielnego sprzedawcę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 190 § 1 Kodeksu pracy młodocianym w rozumieniu kodeksu jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Zgodnie z art. 204 § 1 K.p. nie wolno zatrudniać młodocianych przy pracach wzbronionych, których wykaz ustala w drodze rozporządzenia Rada Ministrów.

Wykaz prac wzbronionych zawiera załącznik nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz. U. z 2004 r. Nr 200, poz. 2047).

W załączniku do rozporządzenia – „Wykazie prac wzbronionych młodocianym” wskazano m.in. prace zagrażające prawidłowemu rozwojowi psychicznemu.

Według załącznika wzbronione jest wykonywanie przez młodocianych prac, przy których mógłby być zagrożony dalszy ich prawidłowy rozwój psychiczny, w szczególności prace związane z produkcją, sprzedażą i konsumpcją wyrobów alkoholowych, w tym obsługa konsumentów w zakładach gastronomicznych. Wzbronione są również m.in. prace związane z produkcją, sprzedażą i reklamą wyrobów tytoniowych.

Zaznaczyć należy, iż zatrudnianie pracowników młodocianych jest obwarowane wieloma ograniczeniami i obowiązkami po stronie pracodawcy, które zawarte są w dziale dziewiątym Kodeksu pracy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »

porady prawnicze eporady24.pl

prawo spadkowe spadek.info

prawo budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika online odpowiedziprawne.pl

porady mieszkaniowe online prawo-mieszkaniowe.info

podział majątku rozwodowy.pl

poduszki dekoracyjne