Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieobowiązkowe składniki wynagrodzenia za pracę

Michał Kibil • Opublikowane: 2015-10-13

Jestem emerytką zatrudnioną na czas nieokreślony. W mojej firmie płacony jest dodatek stażowy po przepracowaniu 10 lat oraz nagroda jubileuszowa płacona każdorazowo po przepracowaniu kolejnych 5 lat. Otrzymywałam oba dodatki, ale tylko do momentu osiągnięcia uprawnień emerytalnych, kiedy to wstrzymano mi wypłacanie ww. dodatków. W naszym regulaminie jest zapis, że „emerytom zatrudnionym w spółce prawo do dodatku za staż pracy ustala się ponownie, od dnia podjęcia pracy po dacie przejścia na emeryturę”. Moim zdaniem jest to niezgodne z art. 18 Kodeksu pracy i stanowi dyskryminację ze względu na wiek. Czy opisana sytuacja jest zgodna z prawem?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Postanowienia umów i aktów, o których mowa wyżej mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy są nieważne; zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy.

Dodatek za wysługę lat wypłacany jest pracownikom z tytułu przepracowania określonego czasu w danej firmie lub branży, a niekiedy z tytułu ogólnego stażu pracy. Prawo do dodatku może wynikać:

  • bezpośrednio z przepisów prawa i wtedy jest obowiązkowy,
  • z przepisów wewnątrzzakładowych (układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania) i wtedy jest nieobowiązkowy.

Regulamin wynagradzania może przewidywać oprócz wynagrodzenia zasadniczego również inne jego składniki i dodatki, różnego rodzaju nagrody i gratyfikacje.

Jednym z takich nieobowiązkowych składników jest dodatek za wysługę lat. Jeżeli jednak pracodawca nie wprowadzi dla swoich pracowników takiego dodatkowego wynagrodzenia, to bez względu na ilość przepracowanych u danego pracodawcy lat, dodatek nie będzie się należał.

Jeżeli w firmie wypłacany jest dodatek stażowy, wysokość dodatku i zasady jego przyznawania określane są bądź w regulaminie wynagradzania, który taki dodatek przewiduje, bądź w układzie zbiorowym pracy, którym pracownicy są objęci. Wskazują one również, jakie okresy zatrudnienia wlicza się do stażu pracy (np. w danej firmie czy branży).

Dodatek stażowy jest więc nieobowiązkowym składnikiem wynagrodzenia. Ustalany jest najczęściej jako procent wynagrodzenia i jego wysokość wzrasta wraz ze stażem pracy. Jeżeli przepisy wewnątrzzakładowe przyznają pracownikowi dodatek za wysługę lat, stanowi on składnik normalnego wynagrodzenia. Dodatek wypłacany jest co miesiąc.

Warto podkreślić, że obowiązkowy dodatek stażowy przewidziany jest w zasadzie tylko dla pracowników jednostek sfery budżetowej i nauczycieli. Ustawa o pracownikach samorządowych, czy Karta Nauczyciela przewidują dla swoich grup zawodowych taki dodatek. Zarówno więc m.in. urzędnicy państwowi, jak i pracownicy poczty będą na równi uprawnieni do otrzymywania dodatku.

Dodatek za wysługę lat jako obowiązkowy dodatek do wynagrodzenia przysługuje tylko określonym grupom zawodowym. W pozostałych przypadkach jest nieobowiązkowy i zależy wyłącznie od pracodawcy. Może to oznaczać, że w dwóch zakładach pracy zajmujących się np. produkcją samochodów, w jednym zakładzie pracownicy będą otrzymywali dodatek stażowy, a w drugim już nie.

Podsumowując – jeśli w Pani zakładzie pracy dodatek za wysługę lat przyznawany jest na podstawie wewnętrznych przepisów, a nie na podstawie ogólnych przepisów prawa, to zasada, że nie mogą one być gorsze niż przepisy ogólnie obowiązujące nie ma tu zastosowania. Przepisy prawa pracy nie przyznają bowiem pracownikom spółek prawa do dodatku za wysługę lat, dlatego już samo jego przyznanie jest dla pracownika sytuacją korzystniejszą. W mojej opinii zapis w regulaminie nie narusza art. 18 K.p.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »