Indywidualne porady prawne
• Autor: Marta Handzlik
Jestem nauczycielem dyplomowanym. Spełniam warunki przejścia na świadczenia kompensacyjne: mam 55 lat, ponad 30 lat pracy, w tym 27 lat pracy w szkole. Przez 5 miesięcy pobierałam świadczenia dla bezrobotnych z powodu rozwiązania szkoły, a ostatnio byłam zatrudniona przez rok na podstawie umowy o pracę w szkole specjalnej i rozwiązałam stosunek pracy na mój wniosek za porozumieniem stron z powodu przejścia na świadczenia kompensacyjne. ZUZ uzależnia przyznanie świadczenia od podania podstawy prawnej rozwiązania stosunku pracy z Karty Nauczyciela, czy słusznie? Ja byłam zatrudniona na podstawie umowy o pracę, a nie na podstawie mianowania. Jaka powinna być podstawa prawna rozwiązania stosunku pracy, aby przejść na świadczenie kompensacyjne?
Świadczenie kompensacyjne przysługuje nauczycielom spełniającym łącznie następujące warunki:
Jednym z warunków wymaganych do przyznania świadczenia kompensacyjnego jest rozwiązanie przez nauczyciela stosunku pracy wykonywanej w szkołach i placówkach oświatowych. Ustalając, czy warunek ten został spełniony, ZUS stosuje takie same zasady, jak w przypadku przyznawanej dotychczas emerytury, bez względu na wiek, na podstawie Karty Nauczyciela. Oznacza to, że zatrudnienie powinno ustać wskutek wypowiedzenia złożonego przez nauczyciela lub za porozumieniem stron (jeśli wniosek o rozwiązanie stosunku pracy złożył nauczyciel).
Uprawnienie do świadczenia przysługuje również w przypadku rozwiązania stosunku pracy na podstawie art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela oraz wygaśnięcia stosunku pracy po upływie okresu pozostawania w stanie nieczynnym lub w wyniku odmowy podjęcia zatrudnienia w okresie pozostawania w stanie nieczynnym. Nauczyciel pracujący w kilku szkołach lub w innych placówkach oświaty (nawet w niepełnym wymiarze godzin) musi rozwiązać wszystkie stosunki pracy, w jakich pozostaje, by otrzymać świadczenie. Dotyczy to również nauczyciela, który dodatkowo pracuje poza oświatą.
Z inicjatywą rozwiązania stosunku pracy na mocy porozumienia stron musi wystąpić nauczyciel. Nauczyciel, występując z wnioskiem o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron, wskazuje datę tego rozwiązania. We wniosku powinna znaleźć się również przyczyna takiego rozwiązania stosunku pracy. Jednak aby mogło dojść do rozwiązania stosunku pracy, druga strona umowy – dyrektor szkoły – musi wyrazić zgodę na tę propozycję (przyjąć ofertę).
Nauczyciel zatrudniony na podstawie stosunku pracy a nie mianowania ma prawo wystąpić z wnioskiem o rozwiązanie stosunku pracy na podstawie art. 27 ust. 3 w związku z art. 23 ust. 4 Karty Nauczyciela.
Zgodnie z tym przepisem stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na czas nieokreślony następuje na mocy porozumienia stron.
Jednakże z opisu wynika, że Pani była zatrudniona na czas określony. W takiej sytuacji rozwiązanie stosunku pracy powinno nastąpić na podstawie art. 30 § 1 ust. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.).
Karta Nauczyciela nie przewiduje rozwiązania stosunku pracy w drodze porozumienia stron przez nauczyciela zatrudnionego na czas określony. Dlatego podstawą rozwiązania muszą być przepisy Kodeksu pracy. Jednakże nie powinno to być powodem odmowy przyznania świadczenia kompensacyjnego, gdyż ustawa o świadczeniach kompensacyjnych nie określa, że stosunek pracy może być rozwiązany jedynie na podstawie KN.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy