Kategoria: Wynagrodzenie

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nagrody za pracę w administracji rządowej

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-06-05

Pracuję w urzędzie w administracji rządowej. Przyznano nam nagrody za pracę. Czy można uzyskać od osoby bezpośrednio nadzorującej (ustalającej wysokość nagród) informację o wysokości w jakim przedziale zostały przyznane nagrody wszystkim pracownikom?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zarówno w doktrynie, jak i w orzecznictwie sadowym przyjęto, że informacje o wynagrodzeniu pracownika (w tym wysokości otrzymywanych przez niego nagród) są tajne i jako należące do kategorii dóbr osobistych, są chronione przepisami ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) – tak orzekł na przykład Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 16 lipca 1993 r. (I PZP 28/93, OSNC 1994/1/2).

Zgodnie z przepisami prawa pracy pracodawca ma obowiązek udostępnienia dokumentów, na podstawie których został obliczony zarobek danego pracownika, ale tylko temu pracownikowi na jego żądanie. Pracownik ma bowiem prawo wglądu do dokumentów, sporządzania z nich odpisów, wypisów i żądania wykonania ich kserokopii.

Podkreślić jednak należy, że pracownik jest jedyną osobą, która ma upoważnienie do wglądu do swoich własnych akt płacowych i udostępnienie takich dokumentów osobom trzecim może narazić pracodawcę na odpowiedzialność za naruszenie dóbr osobistych pracownika.

Pytanie nie dotyczy co prawda wysokości nagród poszczególnych pracowników, a jedynie przedziałów, w jakich przyznano nagrody poszczególnym grupom pracowników. Niemniej jednak przepisy prawa nie nakazują pracodawcy, aby ujawniał (na żądanie pracownika) takie informacje, gdyż mogą one także prowadzić do naruszenia dóbr osobistych pracowników.

Niemniej jednak, jeśli pracodawca wyrazi zgodę na ich ujawnienie – bez wskazywania, który pracownik otrzymał nagrodę w jakim przedziale – nie będzie to naruszenie prawa. Pragnę jednak podkreślić, że pracodawca nie ma takiego obowiązku i może odmówić.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z wynagrodzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »