Kategoria: Wypadki przy pracy i choroby zawodowe

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nagłość zdarzenia

• Opublikowane: 2006-02-08

Pracuję w Policji. Rozpoczynam pracę o 7.30. Natomiast o godz. 7.10 (będąc w pracy) podlewając kwiatki spadłem z krzesła i doznałem urazu kolana (3 lata wcześniej miałem zdarzenie na służbie po którym zoperowano mi łękotki). Komendant nie uznał tego zdarzenia jako wypadek przy pracy uzasadniając to, iż nie było nagłości zdarzenia, jak również nie miałem polecenia kierownika, aby podlewać kwiaty. Czy komendant ma rację?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Po pierwsze, wymaga ustalenia czy mamy do czynienia z pracownikiem Policji czy z funkcjonariuszem, ponieważ uprawnienia funkcjonariuszy związane z wypadkiem są regulowane innymi przepisami.

Zakładając, że mamy do czynienia z pracownikiem Policji, trzeba jednoznacznie stwierdzić, że komendant nie ma racji stwierdzając, iż w opisywanym stanie faktycznym nie miała miejsce nagłość zdarzenia.

Zgodnie z wyrokiem SN z 30.06.1999 r., II UKN 24/99, OSNP 2000/18/697 zdarzenie będące istotnym zewnętrznym czynnikiem wywołującym negatywną reakcję organizmu i stanowiące przyczynę wypadku przy pracy, posiada cechę nagłości tylko wtedy, gdy przebiega w czasie nie dłuższym niż trwanie dnia pracy.

W podanych okolicznościach niewątpliwie upadek z krzesła wyczerpuje pojęcie nagłości zdarzenia.

Odrębną kwestią jest ustalenie, czy podlewanie kwiatków należy do zwykłych, zwyczajowo przyjętych czynności realizowanych przez pracowników Policji.

Innymi słowy, ważne znaczenie ma fakt, czy egzystencja kwiatów doniczkowych w pokojach biurowych jest zwyczajowo przyjęta, a także, czy zwyczajowo owo podlewanie kwiatów dokonywane jest przez pracowników zatrudnionych w danym pokoju a nie np. przez pracowników sprzątających pomieszczenia biurowe.

W konsekwencji, trudno na podstawie podanego stanu faktycznego jednoznacznie przesądzić, czy mieliśmy do czynienia z wypadkiem przy pracy, czy też nie.

W razie odmowy uznania zdarzenia za wypadek przy pracy, w protokole powypadkowym pracodawca ma obowiązek zamieścić stosowne uzasadnienie faktyczne i prawne.

Bez względu więc na to, czy zdarzenie zdaniem komendanta było, czy nie było wypadkiem przy pracy, ma on obowiązek przeprowadzić postępowanie powypadkowe i przekazać pracownikowi protokół powypadkowy zawierający w szczególności ustalenie czy wypadek jest, czy nie jest wypadkiem przy pracy.

W razie dalszych problemów z ustaleniem danego zdarzenia za wypadek przy pracy, lub uchylania się pracodawcy od obowiązku sporządzenia protokołu powypadkowego, radziłbym zwrócić się do właściwego inspektora pracy.

Adresy okręgowych inspektoratów pracy Państwowej Inspekcji Pracy zawiera strona: www.pip.gov.pl

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »