Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nagłość zdarzenia

• Opublikowane: 2006-02-08

Pracuję w Policji. Rozpoczynam pracę o 7.30. Natomiast o godz. 7.10 (będąc w pracy) podlewając kwiatki spadłem z krzesła i doznałem urazu kolana (3 lata wcześniej miałem zdarzenie na służbie po którym zoperowano mi łękotki). Komendant nie uznał tego zdarzenia jako wypadek przy pracy uzasadniając to, iż nie było nagłości zdarzenia, jak również nie miałem polecenia kierownika, aby podlewać kwiaty. Czy komendant ma rację?

»Wybrane opinie klientów

Szybka i profesjonalna usługa. Będziemy w przyszłości korzystać z Państwa pomocy.
Stowarzyszenie Wkra
Po raz kolejny profesjonalizm na najwyższym poziomie.
 
Jerzy
Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat

Po pierwsze, wymaga ustalenia czy mamy do czynienia z pracownikiem Policji czy z funkcjonariuszem, ponieważ uprawnienia funkcjonariuszy związane z wypadkiem są regulowane innymi przepisami.

Zakładając, że mamy do czynienia z pracownikiem Policji, trzeba jednoznacznie stwierdzić, że komendant nie ma racji stwierdzając, iż w opisywanym stanie faktycznym nie miała miejsce nagłość zdarzenia.

Zgodnie z wyrokiem SN z 30.06.1999 r., II UKN 24/99, OSNP 2000/18/697 zdarzenie będące istotnym zewnętrznym czynnikiem wywołującym negatywną reakcję organizmu i stanowiące przyczynę wypadku przy pracy, posiada cechę nagłości tylko wtedy, gdy przebiega w czasie nie dłuższym niż trwanie dnia pracy.

W podanych okolicznościach niewątpliwie upadek z krzesła wyczerpuje pojęcie nagłości zdarzenia.

Odrębną kwestią jest ustalenie, czy podlewanie kwiatków należy do zwykłych, zwyczajowo przyjętych czynności realizowanych przez pracowników Policji.

Innymi słowy, ważne znaczenie ma fakt, czy egzystencja kwiatów doniczkowych w pokojach biurowych jest zwyczajowo przyjęta, a także, czy zwyczajowo owo podlewanie kwiatów dokonywane jest przez pracowników zatrudnionych w danym pokoju a nie np. przez pracowników sprzątających pomieszczenia biurowe.

W konsekwencji, trudno na podstawie podanego stanu faktycznego jednoznacznie przesądzić, czy mieliśmy do czynienia z wypadkiem przy pracy, czy też nie.

W razie odmowy uznania zdarzenia za wypadek przy pracy, w protokole powypadkowym pracodawca ma obowiązek zamieścić stosowne uzasadnienie faktyczne i prawne.

Bez względu więc na to, czy zdarzenie zdaniem komendanta było, czy nie było wypadkiem przy pracy, ma on obowiązek przeprowadzić postępowanie powypadkowe i przekazać pracownikowi protokół powypadkowy zawierający w szczególności ustalenie czy wypadek jest, czy nie jest wypadkiem przy pracy.

W razie dalszych problemów z ustaleniem danego zdarzenia za wypadek przy pracy, lub uchylania się pracodawcy od obowiązku sporządzenia protokołu powypadkowego, radziłbym zwrócić się do właściwego inspektora pracy.

Adresy okręgowych inspektoratów pracy Państwowej Inspekcji Pracy zawiera strona: www.pip.gov.pl

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wypadek przy pracy, czy nie?

Pracownik został skierowany pisemnie przez zakład na kurs przepalacza gazowego do Zakładu Doskonalenia Zawodowego, na którym jest wymieniony z imienia i nazwiska....

Orzeczenie o niezdolności do pracy – czy pracownik może nadal pracować?

Zatrudniamy pracownika biurowego. Na komisji ZUS uznano, że jest on niezdolny do wykonywania pracy. Mamy kopię orzeczenia. Czy to orzeczenie jest podstawą do...

Skrócenie okresu otrzymywania świadczenia rehabilitacyjnego

Złamałem nogę i od 6 miesięcy otrzymuję świadczenie rehabilitacyjne. Mój lekarz prowadzący stwierdził, że jestem już zdrowy. Czy mogę zatem skrócić okres...

Zawał serca jako wypadek w pracy

Mój mąż jest kierowcą ciężarówek. Ze względu na bardzo obciążające warunki pracy przeszedł zawał serca. Obecnie jest na rencie, otrzymał odszkodowanie...

Śmierć pracownika podczas świadczenia pracy

Mój kuzyn był nielegalnie (na czarno zatrudniony) na budowie u znajomego. Wczoraj podczas wykonywania pracy zmarł. Najprawdopodobniej był to zawał serca....

Zrzucenie winy na pracownika za wypadek przy pracy

Mój bratanek pracuje w zakładach chemicznych i miał wypadek przy pracy. Został poparzony łukiem elektrycznym, ma oparzoną całą twarz...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »