Kategoria: Urlop

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nabycie prawa do urlopu dla poratowania zdrowia

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-04-05

Jestem nauczycielem mianowanym. Od 2009 jestem zatrudniona na czas nieokreślony, od 2011 pracuję niezmiennie na pełny etat, wcześniej było to nieco więcej niż pół etatu. Chcę rozpocząć po raz pierwszy urlop dla poratowania zdrowia od września 2017 roku. Moja kadrowa twierdzi, że nie nabyłam praw do urlopu, ponieważ nie pracowałam na całym etacie przez ostatnie 7 lat. Czy ma rację?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Pani kadrowa nie ma racji, bowiem z przepisu nie wynika, że przez całe 7 lat trzeba mieć pełny etat. Oczywiście zdarzają się odmienne interpretacje, ale są one uznawane za błędne.

Zgodnie z art. 73 ustawy Karta Nauczyciela „nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku”.

Z treści komentowanego przepisu niewątpliwie wynika, że nauczyciel powinien być zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony w chwili nabycia prawa do urlopu dla poratowania zdrowia. 

W doktrynie przeważa opinia (która i ja podzielam), że w sytuacji, gdyby ustawodawca chciał ustanowić obligatoryjną przesłankę nabycia prawa do urlopu dla poratowania zdrowia w postaci konieczności przepracowania w pełnym wymiarze czasu pracy w ramach zatrudnienia na czas nieokreślony w całym okresie wymaganych co najmniej 7 lat poprzedzających bezpośrednio datę udzielenia urlopu, to taki zapis umieściłby w treści komentowanego przepisu. Brak owego zastrzeżenia wskazuje, że wymogi niezbędne do nabycia prawa do urlopu zdrowotnego nauczyciel powinien spełnić tylko w dacie przyznania prawa do urlopu.

Słowem – jeśli dyrektor nie udzieli Pani urlopu dla poratowania zdrowia, powołując się na argument (niewynikający z przepisów), że nie była Pani przez całe 7 lat zatrudniona w pełnym wymiarze – powinna Pani odwołać się do sadu pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »