Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Moment odejścia z pracy a prawo do odprawy

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2014-11-24

Jestem nauczycielem mianowanym, mam umowę o pracę. Niebawem wracam do pracy po urlopie zdrowotnym. Dyrektor poinformował mnie, że przewidziano dla mnie tylko 4 godz. tygodniowo. Czy jeżeli nie zgodzę się na te warunki, przysługuje mi odprawa? Zdaniem dyrektora nie, bo musiałabym pracować do końca roku szkolnego. Czy mogę wnieść o przeniesienie w stan nieczynny, jeśli dostanę wypowiedzenie? Dodam, że pracowałam dotąd w pełnym wymiarze godzin.

Marta Handzlik

Odnosząc się do Pani problemu, pragnę przede wszystkim zauważyć, że zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela „stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:

1) posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;

2) ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych;

3) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie;

4) nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie;

5) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska;

6) istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.

Stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym:

1) nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego, o ile spełnione są warunki określone wyżej;

2) w przypadku nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego w czasie trwania umowy o pracę zostały spełnione warunki, o których mowa wyżej”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Z powyższego wynika, że w Pani przypadku w dniu, w którym zaczęła pani pracować w pełnym wymiarze czasu pracy, stosunek pracy przekształcił się w mianowanie, a co za tym stoi – ograniczenie zatrudnienia może się odbywać tylko w określonych przepisami przypadkach.

Zgodnie z art. 20 Karty Nauczyciela „dyrektor szkoły w razie:

1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy;

2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny.

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia”.

Jeśli nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania nie wyrazi zgody na ograniczenie zatrudnienia, wówczas dyrektor szkoły wypowiada mu stosunek pracy.

W przypadku gdy dla Pani, jako nauczyciela mianowanego, nie ma pełnego etatu po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia, dyrektor nie może zastosować wypowiedzenia zmieniającego i ograniczyć Pani zatrudnienia do 4 tygodniowo. Dopiero w maju może Pani złożyć wypowiedzenie z propozycją ograniczenia etatu (ale jedynie do 1/2) i jeśli Pani nie wyrazi zgody, zostanie Pani po okresie wypowiedzenia (31 sierpnia) zwolniona lub skorzysta Pani ze stanu nieczynnego.

W przypadku, gdy Pani nie skorzysta ze stanu nieczynnego, otrzyma Pani odprawę.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Dodatek motywacyjny dla nauczyciela

Czy po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia nie przysługuje dodatek motywacyjny? Przed urlopem wynosił 20%, a po urlopie 0%.

W czasie przedłużającej się podróży służbowej pracownikowi skończyła się umowa o pracę

Co zrobić, jeśli w czasie przedłużającej się podróży służbowej pracownikowi skończyła się umowa o pracę? Pracownik miał umowę do 31 stycznia, a jego podróż służbowa przedłużyła się z powodu awarii samochodu firmowego do 8 lutego. To była delegacja zagraniczna. Potem zaraz pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie od 11 lutego.

Kwalifikacje a awans zawodowy nauczyciela

Chcę złożyć wniosek o wszczęcie postępowania na nauczyciela dyplomowanego, ale czytając różne prawne wykładnie pojawiły mi się pewne wątpliwości. Moja sytuacja wygląda następująco: ukończyłam studium nauczycielskie, następnie studia licencjackie (biologia), od 1999 roku zostałam zatrudniona w gimnazjum (nauczyciel biologii), w 2001 roku ukończyłam studia magisterskie, rok później otrzymałam awans na nauczyciela mianowanego (po odbyciu prawie 2-letniego stażu), w 2008 roku ukończyłam kurs kwalifikacyjny pedagogiczny i rok później rozpoczęłam staż na dyplomowanego. Czy wszystko jest zgodne z prawem odnośnie moich kwalifikacji pedagogicznych i prawomocności nadania mi stopnia nauczyciela dyplomowanego?

Okresowe powierzenie pracownikowi innej pracy

Czy w przypadku pracownika w okresie przedemerytalnym możliwe jest powierzenie mu innej pracy?

Postępowanie dyscyplinarne wobec nauczyciela

Mam 30-letni staż pracy jako nauczyciel, jestem nauczycielem dyplomowanym. Ze względu na skargę dwojga rodziców, że krzyczę na dzieci, otrzymałam od dyrektora przedszkola naganę z ostrzeżeniem. Zgodnie ze wskazaniem w piśmie mogę się od niej odwołać w ciągu 2 tygodni. Był też napisany protokół z rozmowy, którą dyrektor ze mną przeprowadziła (protokołowała inna nauczycielka), nie podpisałam go, bo zawierał nieprawdziwe fakty z rozmowy. Nie wolno mi go było zabrać do spokojnej analizy ani skserować, miałam czytać przy dyrektorze. W protokole nie było żadnych faktów, tylko stwierdzenia: „ktoś powiedział”, „słyszano”, „mówi się”. Nie wiem, jak mam się bronić?

Dodatkowa umowa-zlecenie dla pracownika

Czy istnieje możliwość podpisania umowy-zlecenia z własnym pracownikiem, tzn. pracownik pracuje w firmie na umowę o pracę (pełen etat, płaca powyżej minimalnej) i pracodawca chce podpisać z pracownikiem dodatkowo umowę zlecenie? Czy od tej umowy-zlecenia będą musiały być odprowadzone składki ZUS, czy tylko sam podatek? Zlecenie nie będzie bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy na stanowisku pracy z umowy o pracę.

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »