Kategoria: Mobbing i równe traktowanie w zatrudnieniu

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Mobbing

• Opublikowane: 2006-05-10

Moja firma uznała, że najlepszą metodą przeciwdziałania mobbingowi będzie zwolnienie osoby doprowadzonej do depresji przez zachowanie kierownika.. Przez dwa miesiące chodziłam do pracy na tabletkach uspokajających, a gdy w końcu zwróciłam się z prośbą o pomoc do głównego prezesa i kierowniczki HR, Ci uznali, że najlepiej to mnie zwolnić.. Tak bardzo nie chciałam stracić tej pracy, więc starałam się jakoś przecierpieć poczynania kierownika (zupełna ignorancja, przeszukiwanie i spakowanie prywatnych rzeczy, udostępnienie moich haseł i loginu innemu pracownikowi, ośmieszanie przy współpracownikach, zaniżanie kwalifikacji, itp.), a jak już nie wytrzymałam, to nawet nie dali mi szansy na konfrontację z kierownikiem w ich obecności, tylko pozwolili mu mnie uspokoić, przeprosić, naobiecywać różnych bzdur, żeby po pewnym czasie wręczyć mi wypowiedzenie z powodu reorganizacji działu. Czy można aż tak potraktować innego człowieka? Przecież widzieli w jakim jestem stanie... A pan w PIP-ie powiedział mi, że każdy mówi, że był dobrym pracownikiem. Mam silną depresję. Ale co mi da i czy w ogóle można po takim czasie (upłynęło pół roku) od zwolnienia założyć firmie sprawę o mobbing? Nie jestem w stanie szukać nowej pracy. Nie wiem czy dobrze zrobiłam, ale złożyłam do sądu odwołanie od wypowiedzenia, ponieważ moje miejsce zajęła inna osoba (szkolona przeze mnie w razie mojego urlopu czy choroby).

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Zgodnie z art. 94/3/ par. 3 K.p. , pracownikowi u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Roszczenia z tym związane ulegają przedawnieniu na ogólnych zasadach przewidzianych w art. 291 par. 1 K.p. , czyli z upływem 3 lat, licząc od dnia wymagalności roszczenia.

Najważniejszą sprawą są jednak dowody na okoliczność działań mobbingowych ze strony pracodawcy czy jego kadry kierowniczej. W przypadku mobbingu, pracownik musi udowodnić, że takie działania względem niego miały miejsce, a następnie udowodnić związek przyczynowo-skutkowy między działaniami mobbingowymi a rozstrojem zdrowia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »