Kategoria: Mobbing i równe traktowanie w zatrudnieniu

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Mobbing w pracy, czy muszę świadczyć przeciwko pracodawcy?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-02-18

Moja koleżanka z pracy wiele razy opowiadała, że pracodawca źle ją traktuje: lekceważy, zawsze ma o coś do niej pretensje. Nigdy nie byłam świadkiem takiego zachowania, a ostatnio koleżanka zgłosiła mobbing pracodawcy wobec niej, a mnie podała jako osobę, która może o tym zaświadczyć. Co mam zrobić w tej sytuacji? Przecież nie byłam nigdy świadkiem nagannych zachowań zwierzchnika, o problemach koleżanki wiem tylko z jej relacji. Nie chcę zaszkodzić pracodawcy, tylko dlatego że wysłuchałam zwierzeń koleżanki.

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Samo wskazanie Pani w treści pozwu jako świadka nie musi oznaczać, że sąd Panią do składania zeznań wezwie. Jeśli Pani pracodawca otrzymał odpis pozwu, w którym wymieniona jest Pani jako osoba, która ma wiedzę w przedmiotowej sprawie, należałoby przyjąć, że – o ile Pani o tym pracodawcę poinformuje – wskaże on, iż Pani żadnej wiedzy nie posiada. Pracodawca musi bowiem przygotować odpowiedź na pozew i to w niej może poinformować sąd, że Pani nigdy nie była świadkiem zarzucanych mu zachowań.

Odmówić zeznań przed sądem Pani nie może. Zgodnie z przepisami nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem małżonków stron, ich wstępnych, zstępnych i rodzeństwa oraz powinowatych w tej samej linii lub stopniu, jak również osób pozostających ze stronami w stosunku przysposobienia.

Słowem jeśli póki co pracodawca dostał jedynie pozew, w odpowiedzi na pozew powinien wskazać, że Pani nie posiada żadnej wiedzy na temat zarzucanych mu czynów. Jeśli tego nie zrobi i zostanie Pani wezwana na świadka, powinna Pani poinformować sąd, że nigdy nie uczestniczyła Pani w rozmowach między pracownicą a przełożonym, a całą sprawę zna Pani jedynie z opowieści koleżanki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »