Kategoria: Wynagrodzenie
Baner RODO

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Minimalne wynagrodzenie

Autor: Dorota Kriger • Opublikowane: 2009-03-06

Mam skończone studia magisterskie. Pracuję od 1 czerwca 2008 r. i dostałam w umowie 1250 zł brutto. Od stycznia niektórzy pracownicy dostali podwyżki, a mnie powiedziano, że mi się nie należy, bo już na wstępie dostałam więcej niż inni. Wyczytałam, że powinni mi wyrównać do 1276 zł. Czy to prawda?

»Wybrane opinie klientów

Wynagrodzenie, jakie otrzymuje pracownik, zgodnie z przepisami ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679 z późn. zm.), nie może być niższe niż wysokość wynagrodzenia za pracę w danym roku. Wysokość ta jest co roku publikowana w obwieszczeniu prezesa Rady Ministrów.

Jednocześnie ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę w art. 6 wskazuje, że wynagrodzenie pracownika w jego pierwszym roku pracy nie może być niższe niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W związku z powyższym pracodawca przez rok od zatrudnienia pracownika może wypłacać mu wynagrodzenie, które stanowi 80% minimalnego wynagrodzenia brutto.

Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Rady Ministrów z 24 lipca 2008 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2009 r. (M. P. Nr 55, poz. 499) minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1276 . Stosując więc art. 6 ustawy o wynagrodzeniu minimalnym, należy przyjąć, że wynagrodzenie minimalne w 2009 r. dla pracownika w pierwszym roku jego pracy wynosi 1020,80 zł (80% z 1276 zł).

Pani otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 1250,00 zł, czyli wyższe niż 1020,80 zł. Jeżeli jest to Pani pierwszy rok pracy, to pracodawca ma prawo wynagrodzenie w aktualnej wysokości wypłacać do maja br., a od czerwca br. powinien podnieść Pani wynagrodzenie do co najmniej pełnej wysokości wynagrodzenia minimalnego, czyli do wysokości 1276,00 zł.

Jeśli zaś nie jest to pierwszy rok Pani pracy – pracodawca miał obowiązek podwyższyć Pani wynagrodzenie do kwoty 1276,00 zł.

Proszę także pamiętać, że pod uwagę należy brać wszystkie składniki wynagrodzenia. Jeśli poza wynagrodzeniem zasadniczym otrzymuje Pani premie, prowizje i łączna wartość otrzymywanej pensji jest równa bądź przekracza 1276,00 zł brutto, to Pani wynagrodzenie spełnia wymogi, wskazane w ustawie o wynagrodzeniu minimalnym.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.



Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z wynagrodzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Niepełne wynagrodzenie za czas choroby – pracodawca wypłacił chorobowe tylko w części

Ostatnio miałem zwolnienie lekarskie z pracy na 5 dni, pracodawca wypłacił mi jednak tylko za 3 dni. Twierdzi, że księgowa wynalazła jakiś przepis, według którego tak mi się należy, i koniec. Mam umowę na czas nieokreślony od 1 lutego. Czy pracodawca miał rację?

Podstawa wynagrodzenia chorobowego a wysokość „trzynastki”

Czy ustalając podstawę wynagrodzenia chorobowego, należy uzupełnić wypłaconą trzynastkę? W 2010 r. pracownik powinien przepracować 253 dni, przepracował 240 (13 dni chorobowych). W marcu 2011 r. wypłacono trzynastkę w wysokości 1865,11 zł. Czy trzynastkę należny uzupełnić w następujący sposób: 1865,11 zł : 240 dni x 253 dni = 1966,14 zł? Na jaki przepis mam się powołać?

Wypłata wynagrodzeń na konto

Zakład pracy zmienił formę wypłaty wynagrodzenia, które odtąd będzie przelewane na konto pracownika. Nie potrzebujemy podpisów na liście płac, ale dowodem otrzymania będą dowody przelewu. Czy w dokumentacji każdego pracownika należy umieszczać wydruki potwierdzenia przelewu? Czy możliwe jest wypłacanie wynagrodzenia np. na konto żony pracownika, jeśli on o to prosi?

Obniżenie pensji z powodu przerwy w zwolnieniu lekarskim w czasie ciąży

Pracuję jako nauczyciel, mam umowę na czas nieokreślony. Jestem w ciąży, obecnie podczas drugiego zwolnienia lekarskiego – po poprzednim wróciłam na kilka tygodni do pracy. Zauważyłam, że moja pensja uległa zmniejszeniu z powodu wyliczenia zasiłku z ostatnich 12 miesięcy (w poprzednim roku szkolnym miałam dużo mniej godzin). Jak wiadomo, w szkole są przerwy – ferie, przerwy świąteczne itp. Czy mogę w tym czasie nie brać L-4, by mieć wyższą pensję?

Wypłata zawyżonego wynagrodzenia

W jaki sposób odzyskać nienależnie wypłacone pracownikowi wynagrodzenie? Pracownik dostał przez przypadek więcej niż powinien. Czy jest jakaś podstawa prawna, która zobowiązuje pracownika do zwrotu tej niesłusznie naliczonej wypłaty?

Prawo do 3-miesięcznej odprawy

Czy będąc w trakcie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony i mając 3-miesięczną odprawę będę mieć prawo do tej 3-miesięcznej odprawy, w sytuacji gdy pracodawca zaproponował mi inne stanowisko, na którym rozpocząłbym pracę jeszcze w trakcie trwania okresu wypowiedzenia?



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »