Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Jak wygląda wynagrodzenie za nadgodziny?

• Autor: Adam Dąbrowski

W regulaminie pracy pracodawca zastrzegł sobie 450 godzin nadliczbowych w ciągu roku. W ciągu tygodnia nie dotrzymywane są żadne normy pracy (od 7 do 18 prawie codziennie, soboty także). W ciągu tygodnia mam nieraz nawet 60 godzin. Pracodawca robi mi wielką łaskę dając od czasu do czasu 1 dzień urlopu… ale to już sprawa dla inspektora pracy. Jak pracodawca powinien mi płacić za nadgodziny? Czy w soboty nie powinienem dostawać 100%?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.


Jak wygląda wynagrodzenie za nadgodziny?

Nie udzielenia dnia wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych

Zastrzeżenie limitu 450 godzin nadliczbowych w skali roku jest niedopuszczalne, ponieważ limit ten nie może przekraczać 416 godzin.

Ustalanie tego limitu łączy się z tzw. łączną normą średniotygodniową czasu pracy, która nie może przekraczać 48 godzin średnio na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 131 par. 1 K.p.)

Z tytułu zatrudnienia w dniu wolnym od pracy, wynikającym z zasady średnio 5-dniowego tygodnia pracy, pracownikowi przysługuje do końca okresu rozliczeniowego inny dzień wolny od pracy (art. 1513 K.p.).

Nie udzielenie takiego dnia wolnego powoduje popełnienie przez pracodawcę wykroczenia zagrożonego karą grzywny do 5.000 zł.

Dopiero w przypadku nie udzielenia dnia wolnego, w zamian pracownik nabywa prawo do należnego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, a w szczególności do 100% dodatku, ponieważ przepracowana liczba godzin w tym okresie rozliczeniowym spowoduje prawo pracownika właśnie do takiego korzystniejszego dodatku, zgodnie z art. 1511 par. 2 K.p.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski





Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info