Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Limit godzin nadliczbowych

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2007-01-24

W regulaminie pracy pracodawca zastrzegł sobie 450 godzin nadliczbowych w ciągu roku. W ciągu tygodnia nie dotrzymywane są żadne normy pracy (od 7 do 18 prawie codziennie, soboty także). W ciągu tygodnia mam nieraz nawet 60 godzin. Pracodawca robi mi wielką łaskę dając od czasu do czasu 1 dzień urlopu… ale to już sprawa dla inspektora pracy. Jak pracodawca powinien mi płacić za nadgodziny? Czy w soboty nie powinienem dostawać 100%?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zastrzeżenie limitu 450 godzin nadliczbowych w skali roku jest niedopuszczalne, ponieważ limit ten nie może przekraczać 416 godzin.

Ustalanie tego limitu łączy się z tzw. łączną normą średniotygodniową czasu pracy, która nie może przekraczać 48 godzin średnio na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 131 par. 1 K.p.)

Z tytułu zatrudnienia w dniu wolnym od pracy, wynikającym z zasady średnio 5-dniowego tygodnia pracy, pracownikowi przysługuje do końca okresu rozliczeniowego inny dzień wolny od pracy (art. 1513 K.p.).

Nie udzielenie takiego dnia wolnego powoduje popełnienie przez pracodawcę wykroczenia zagrożonego karą grzywny do 5.000 zł.

Dopiero w przypadku nie udzielenia dnia wolnego, w zamian pracownik nabywa prawo do należnego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, a w szczególności do 100% dodatku, ponieważ przepracowana liczba godzin w tym okresie rozliczeniowym spowoduje prawo pracownika właśnie do takiego korzystniejszego dodatku, zgodnie z art. 1511 par. 2 K.p.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Nadliczbówki w 3 miesięcznym okresie rozliczeniowym

Pracuję w systemie dziennym 8h od poniedziałku do soboty (wolne dwa dni "ruchome" czyli niedziela i jakiś dzień tygodnia) (prawie codziennie są nadgodziny). Okres...

 

Praca w ochronie a dodatek za pracę w niedzielę

Czy pracując w systemie cztero brygadowym po 12 godzin należy się nam dodatek za prace w święta? Pracuje przy ochronie obiektów instytucji budżetowej w ruchu...

 

Czy stażysta może pracować dłużej niż 40 godzin tygodniowo?

Stażysta ma pracować 40 godzin tygodniowo (8 godzin, 5 dni w tygodniu). Czy pracodawca może dołożyć dodatkowe godziny pracy, np. w sobotę?

 

Należności od pracodawcy za wiele nadgodzin

Od wielu lat mój zakład pracy nie wypłaca mi należności za nadgodziny. Pracę ponadwymiarową mam udokumentowaną. Część kwoty dostałem w ramach...

 

Jak powinien być wynagradzany lekarz za pełnione dyżury lekarskie?

Jak powinien być wynagradzany lekarz za pełnione dyżury lekarskie?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »