Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Legitymacja ubezpieczeniowa a Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Dorota Kriger • Opublikowane: 2011-01-18

Chciałbym wyrobić sobie legitymację ubezpieczeniową. Pracuję na umowę-zlecenie i zleceniodawca powiedział mi, abym złożył wniosek i wysłał do firmy – wtedy ten dokument otrzymam w ciągu tygodnia. Co jednak napisać w takim wniosku?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Od 1 stycznia 2010 roku ZUS nie wydaje już legitymacji ubezpieczeniowych. Oznacza to, że złożenie wniosku do zleceniodawcy nie pomoże w załatwieniu sprawy, gdyż legitymacja i tak nie zostanie wydana. ZUS nie potwierdza już także wcześniej wydanych papierowych legitymacji ubezpieczeniowych.

Prawo do świadczeń zdrowotnych od 1 stycznia 2010 r. (do czasu wprowadzenia Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego) mają potwierdzać takie dokumenty, jak RMUA, zaświadczenia od pracodawcy, z ZUS, z KRUS, urzędu pracy itp., a w niektórych przypadkach konieczne są, oprócz powyższych, dowody opłacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za spełniony po zgłoszeniu osoby do ubezpieczenia zdrowotnego oraz opłaceniu składki w terminie i na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Dokumentem potwierdzającym opłacenie składki na ubezpieczenie zdrowotne zleceniobiorcy może być dolny odcinek RMUA, który wraz z drukiem zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZUA bądź ZUS ZZA) potwierdza prawo tej osoby do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Należy więc wystąpić do zleceniodawcy o udostępnienie powyższych dokumentów, pamiętając jednocześnie, że dokument potwierdzający prawo do świadczeń w tym przypadku będzie ważny przez 30 dni od:

  • daty jego wystawienia – zaświadczenie z zakładu pracy lub
  • daty opłacenia składki – w przypadku ZUS RMUA lub dowodu wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Po upływie tego czasu dalsze korzystanie z świadczeń opieki zdrowotnej będzie możliwe po przedstawieniu zaktualizowanych dokumentów.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »