Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konieczność badania przesłanek do odprawy

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2004-10-06

Od 1994 r. byłem zatrudniony na czas nie określony w Spółce z o.o. w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku kierownika działu sprzedaży. W lutym 2003 roku uchwałą zgromadzenia wspólników powołany zostałem do zarządu spółki już jako dyrektor handlowy. W dniu 3 marca 2004 r. otrzymałem wypowiedzenie pracy ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2004 r. Powód wypowiedzenia pracy został określony jako „odwołanie Pana z członka zarządu”. Czy należy mi się odprawa?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie jest jasna podstawa wykonywania pracy w charakterze dyrektora handlowego – umowa o pracę na czas nie określony, czy powołanie? W obu przypadkach zarówno wypowiedzenie umowy, jak i odwołanie muszą być uzasadnione merytorycznie.

Uzasadnienie w formie „odwołanie z funkcji członka zarządu” nie jest wystarczające. Odwołanie takie może nastąpić z przyczyn zawinionych przez pracownika albo nie. Te okoliczności mają istotne znaczenie dla prawa do odprawy, oczywiście zakładając, że spółka zatrudnia co najmniej 20 pracowników.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Staż pracy dla celów odprawy

Pracowałam u mojego dotychczasowego pracodawcy 2 lata w okresie 1999–2001. Od dnia 1 stycznia 2004 r. zatrudniona jestem ponownie na umowę o pracę w...

 

Zwolnienie grupowe a 4 lata do emerytury

W zakładzie mojej mamy szykują się zwolnienia grupowe. Mama obawia się, że obejmą i ją. W kwietniu skończy 56 lat i będzie miała 28 lat pracy. Czy obejmuje...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »