Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Komu można wręczyć wypowiedzenie umowy-zlecenia?

Marek Gola • Opublikowane: 2014-08-12

Pracuję na dwie umowy-zlecenie dla jednej firmy (dotyczą nieco innych czynności). Jedna nie ma określonego okresu wypowiedzenia, a druga ma – 60 dni. Czy mogę wypowiedzieć obie umowy w jednym piśmie? Komu i jak powinnam to wypowiedzenie wręczyć, by było skuteczne?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Na wstępie pragnę wskazać, iż podstawą niniejsze odpowiedzi będą przepisy Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.).

Na wstępie należy wskazać, iż najbezpieczniejsze dla Pani będzie złożenie wypowiedzenia w siedzibie zleceniodawcy. Jednakże proszę mieć na uwadze, iż może Pani wysłać wypowiedzenie listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniu odbioru przesyłki (tzw. ZPO, żółte kartki, które można pobrać na poczcie), wtedy z dniem odebrania przez zleceniodawcę przesyłki nastąpi złożenie mu oświadczenia o wypowiedzeniu. Oczywiście może Pani wypowiedzenie złożyć osobiście zleceniodawcy, natomiast wtedy proszę pamiętać o konieczności potwierdzenia przez zleceniodawcę okoliczności, że otrzymał wypowiedzenie.

Może Pani również złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu w oddziale zleceniodawcy, jednakże musi to być faktyczny oddział zleceniodawcy, określony w odpowiednimi rejestrze czy to w CEIDG, czy KRS prowadzonym dla zleceniodawcy. Dlatego bezpieczne dla Pani będzie złożenie wypowiedzenia w siedzibie zleceniodawcy czy też wysłanie wypowiedzenia na adres zleceniodawcy.

Wypowiedzenie dwóch umów może być objęte jednym pismem, byleby z pisma tego wynikało, że dotyczy ono dwóch umów.

Podstawę prawną powyższego stanowi art. 61 § 1 K.c., który ma następującą treść: „oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej”.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Odbycie szkolenia podczas zasiłku chorobowego w czasie ciąży

Jestem zatrudniona na czas określony w pewnej firmie do końca tego roku. Jestem w 6. Miesiącu ciąży i przebywam na zwolnieniu lekarskim....

 

Ochrona przedemerytalna pracownika

Mam 57 lat i jestem pracownikiem stowarzyszenia. W ostatnim czasie zmieniły się władze stowarzyszenia, które postanowiły zmienić kilku pracownikom...

 

Dwie umowy o pracę a ciąża

Mam dwie umowy o pracę u różnych pracodawców – jedna to umowa o pracę na zastępstwo, druga to umowa o pracę na czas nieokreślony....

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »