Indywidualne porady prawne
Autor: Marta Handzlik
W 2008 roku zostałam zatrudniona na umowę na okres próbny. Później miałam umowy na czas określony i tak byłam zatrudniona do połowy 2011 roku. Potem miałam przerwę w pracy i wróciłam do tego samego zakładu pracy na to samo stanowisko dopiero w połowie 2012 roku i dostałam umowę na okres próbny. Czy mogłam dostać kolejną umowę na okres próbny po tej przerwie?
Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) umowę o pracę zawiera się na czas nieokreślony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.
Każda z umów, o których mowa wyżej, może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy.
W okresie, kiedy Pani powróciła do poprzedniego pracodawcy nie było ograniczenia, co do ilości umów na okres próbny. Dopiero niedawna zmiana Kodeksu pracy wprowadziła ograniczenie w tej kwestii.
Słowem – zgodnie z ówcześnie obowiązującymi przepisami została Pani zatrudniona prawidłowo.
Dodatkowo – nawet gdyby wówczas pracodawca naruszył przepisy – roszczenie to się już przedawniło, bo przedawnienie dla prawa pracy wynosi 3 lata.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy