Kategoria: Kodeks pracy

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakres przedmiotowy Kodeksu pracy

• Opublikowane: 2004-11-04

Jaki jest zakres przedmiotowy Kodeksu pracy? W szczególności czy ogranicza się do zagadnień określonych w art. 1 K.p.?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Zakres przedmiotowy Kodeksu pracy, jako podstawowego aktu prawnego z zakresu prawa pracy, nie jest precyzyjnie określony. Kodeks nie reguluje jedynie praw i obowiązków stron stosunku pracy, jak to stanowi art. 1 K.p., lecz zawiera także szereg innych postanowień wykraczających poza ten zakres.

Wymienić tu można przykładowo materialne prawo wykroczeń, dotyczące czynów uznanych za zabronione w stosunkach pracy (dział trzynasty K.p.).

Fragment zbiorowego prawa pracy – to cały dział jedenasty K.p. – układy zbiorowe pracy.

Część przepisów proceduralnych dotyczących rozpatrywania sporów o roszczenia ze stosunku pracy (dział dwunasty K.p.).

Kodeks pracy zawiera także wiele drobnych postanowień wykraczających poza zakres art. 1 K.p., jak np. wskazanie organów nadzoru nad warunkami pracy (art. 184 i art. 185K.p.).

 

Kodeks nie określa kompleksowo praw oraz obowiązków pracowników i pracodawców, ponieważ szereg zagadnień jest uregulowanych w przepisach szczególnych lub odrębnych.

Należy tu wskazać zwłaszcza na obowiązującą zasadniczo od dnia 1 stycznia 2004 r. ustawę z dnia 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników, Dz. U. Nr 90, poz. 884, bez której nie można całościowo zrozumieć instytucji prawa pracy dotyczących rozwiązywania umów o pracę.

Poza kodeksem ukształtowane są prawa i obowiązki pracowników zatrudnionych na podstawie spółdzielczej umowy o pracę (ustawa z dnia 16.09.1982 r. – Prawo spółdzielcze – j.t. Dz. U. z 1995 r. Nr 54, poz. 288, z późn. zm., oraz z 2002 r. Nr 240, poz. 2058), a także mianowania (np. ustawa z dnia 22.03.1990 r. o pracownikach samorządowych – j.t. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593, z późn. zm. oraz z 2002 r. Nr 214, poz. 1806) i wiele innych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »