Kategoria: Urlop

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kiedy uzyskam 26 dni urlopu?

Dorota Kriger • Opublikowane: 2009-06-24

Tytuł magistra inżyniera uzyskałam dnia 4.10.2007 r., natomiast data wystawienia dyplomu to 17.12.2007 r. Pracę rozpoczęłam 5.11.2007 r. Kiedy przysługuje mi podwyższony wymiar urlopu? Pracodawca powiedział, że od 17.12.2009 r. i że w związku z tym dopiero od stycznia 2010 r. go dostanę. Czy ma rację?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za szczegółowa i bardzo kompetentna odpowiedź na moje pytanie na temat urlopu uzupełniającego.
Magdalena
Bardzo dziekuje za szybkie i sprawne przeprowadzenie transackcji i dostarczenie opinii. Komunikacja z Prawnikiem i Biurem Obslugi szybka, sprawna i uprzejma. Funkcja negocjacji ceny za usluge dala mi szanse wynegocjowac obopolnie korzystna cene. Polecam uslugi tej platformy prawnej :-).
Ewa, 60 lat
Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel

Pracodawca nie ma racji.

Zasada uznawania za datę ukończenia nauki w szkole wyższej terminu odebrania dyplomu obowiązywała do końca sierpnia 2005 r. Tak bowiem stanowił wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 24 stycznia 2001 r. (III Aua 1410/00).

Dnia 1 września 2005 r. zasada ta uległa zmianie. Od tego dnia na podstawie art. 167 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2005 r. Nr 164, poz. 1365) za datę ukończenia studiów uznaje się datę złożenia egzaminu dyplomowego. Treść tego art.: „Datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego, w przypadku kierunków lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i weterynarii – data złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu, a w przypadku kierunku farmacja – data zaliczenia ostatniej, przewidzianej w planie studiów praktyki”.

Data ukończenia studiów wskazana w dyplomie jest datą graniczną, co ma znaczenie przy ustalaniu uprawnień urlopowych. Od dnia złożenia egzaminu dyplomowego zalicza się do stażu pracy w zakresie uprawnień urlopowych 8 lat.

Zgodnie z powyższym od 4 października 2009 r. wymiar Pani urlopu powinien zostać podwyższony o całe 6 dni. Jeśli do tego dnia wykorzysta Pani cały urlop przypadający w niższym wymiarze, pracodawca będzie musiał zgodnie z art. 158 Kodeksu pracy przyznać Pani urlop uzupełniający. Jeśli zaś nie wykorzysta Pani całej puli urlopu, to wymiar urlopu zostanie podwyższony do łącznie 26 dni.

W przypadku urlopu uzupełniającego nie stosuje się zasady proporcjonalności – bez znaczenia jest, czy prawo do niego powstanie na początku czy w trakcie roku; zawsze należne jest 6 dodatkowych dni. Proporcjonalność ma zastosowanie tylko wtedy, kiedy pracownik nabywa prawo do urlopu uzupełniającego po zmianie zatrudnienia w trakcie roku.

Pomijając już fakt, czy prawo do dodatkowych 6 dni nabędzie Pani w październiku czy w grudniu, stwierdzić należy, że pracodawca błędnie także przyznaje Pani prawo do wyższego wymiaru dopiero od stycznia 2010 r. Prawo to przysługuje w roku, w którym powstało (według art. 161 Kodeksu pracy). Oznacza to, że będzie Pani mogła skorzystać z tych 6 dni jeszcze w 2009 r. Od 1 stycznia 2010 r. będzie miała Pani prawo do pełnego, już 26-dniowego urlopu wypoczynkowego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Prace interwencyjne a długość urlopu

Zostałam zatrudniona do prac interwencyjnych na rok czasu. Ile należy mi się urlopu wypoczynkowego?

Powrót po macierzyńskim a dzień wolny od pracy w firmie

Skończyłam urlop macierzyński 2 kwietnia, który w moim zakładzie pracy był dniem wolnym z racji dodatkowego dnia za 1 maja. Czy przysługuje mi zatem dzień...

Niewykorzystany urlop i zmiana pracy – czy urlop przechodzi na nowego pracodawcę, czy należy się ekwiwalent?

Czy za niewykorzystany urlop pracodawca musi wypłacić ekwiwalent czy urlop przechodzi na drugiego pracodawcę?

Wniosek o urlop na żądanie

Do kogo należy kierować wniosek o urlop na żądanie? Kadry odsyłają do kierownika wydziału, ten do bezpośredniego przełożonego, czyli brygadzisty, a on z...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »