Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę
Baner RODO

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kiedy dla mnie zaczyna się okres ochrony przedemerytalnej?

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2015-03-02

Czy można zwolnić mnie z pracy? Urodziłam się w kwietniu 1956, mam umowę na stałe. Kiedy dla mnie zaczyna się okres ochrony przedemerytalnej? Pracodawca chce wypowiedzieć mi umowę z dniem 1 marca 2013 roku*.

»Wybrane opinie klientów

Zgodnie z art. 39 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Do końca 2012 r. wiek emerytalny wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, względnie 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

Ustawa z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r. poz. 637), obowiązująca od 1 stycznia 2013 r., wydłuża wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn do 67 lat. Wydłużenie to jest wprowadzane stopniowo, każdy kolejny kwartał powoduje wzrost wieku emerytalnego o miesiąc. Oczywistym następstwem tego jest równoległe przesuwanie się okresu ochronnego z art. 39, obejmującego 4 lata wstecz od rosnącego co kwartał wieku emerytalnego aż do osiągnięcia 67 lat.

Zakaz wypowiedzenia obejmuje 4 lata wstecz, licząc od osiągnięcia normalnego wieku emerytalnego, co dotyczy także tych pracowników, którzy mają obniżony wiek emerytalny (np. górnicy), a także pracowników nabywających prawo do emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (por. wyrok z dnia 9 marca 2009 r., I PK 180/08, OSNP 2010, nr 19-20, poz. 236, i powołane tam orzecznictwo).

Wiek emerytalny dla kobiet urodzonych w okresie:

  • od dnia 1 stycznia 1956 r. do dnia 31 marca 1956 r. wynosi co najmniej 61 lat i 1 miesiąc;
  • od dnia 1 kwietnia 1956 r. do dnia 30 czerwca 1956 r. wynosi co najmniej 61 lat i 2 miesiące;
  • od dnia 1 lipca 1956 r. do dnia 30 września 1956 r. wynosi co najmniej 61 lat i 3 miesiące;
  • od dnia 1 października 1956 r. do dnia 31 grudnia 1956 r. wynosi co najmniej 61 lat i 4 miesiące.

Wobec faktu, że urodziła się Pani w kwietniu 1956 roku, okres ochrony przedemerytalnej zacznie dla Pani płynąć w czerwca 2013 roku. Niestety pracodawca może Panią zwolnić w marcu bieżącego roku.

* Opis sprawy z lutego 2013 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.



Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Choroba a brak odprawy

Jestem obecnie na L4. Wiem, że jak wrócę do pracy, otrzymam wypowiedzenie (likwidacja stanowiska). Z Kodeksu pracy wynika, że należy mi się 2-miesięczna odprawka, gdyż pracuję więcej niż 2 lata. Pracodawca wymyślił, że osoby, które były na chorobowym tuż przed zwolnieniem, nie dostaną odprawki. Czy ma do tego prawo? Czy jest przepis, który o tym mówi?

Ochrona przed zwolnieniem po powrocie z urlopu wychowawczego

Postanowiłam skrócić urlop wychowawczy. Czy obejmie mnie ochrona przed zwolnieniem po powrocie z urlopu wychowawczego, jeśli złożyłam wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy? Czy wypowiedzenie zmieniające, jeśli nie zgodzę się na proponowane warunki, jest skuteczne w przypadku ochrony z art. 1868 K.p.? Czy rozwiązanie stosunku pracy na podstawie art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. jest skuteczne w przypadku ochrony z art. 1868 K.p.?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Jestem zatrudniona u obecnego pracodawcy od 1 sierpnia 2009 r. (umowa na czas określony). 1 lutego 2010 r. podpisałam rozwiązanie umowy w oparciu o porozumienie stron i 2 lutego 2010 r. zostałam zatrudniona z powrotem, tym razem na czas nieokreślony. Jaki jest mój obecny okres wypowiedzenia, jeśli od czasu podpisania umowy na czas nieokreślony minęło już prawie 3 lata (bez 2 miesięcy)?

Wypowiedzenie umowy czasowej mimo braku takiej możliwości

Pracodawca otrzymał z urzędu pracy pieniądze na nowe stanowisko. Utworzył etat, na który mnie zatrudnił na okres 2 lat bez możliwości zwolnienia. Obecnie pracodawca twierdzi, że nie ma pieniędzy na moje stanowisko i chce wypowiedzieć mi umowę czasową mimo braku takiej możliwości. Czy musi zostać wpisana przyczyna wypowiedzenia? Pracodawca twierdzi, że nie może oficjalnie zlikwidować mojego stanowiska i że chce mnie znów za niedługo zatrudnić. Jak rozwiązać ten problem? Czy pracodawca w ogóle może mnie zwolnić?

Jak zgodnie z przepisami zwolnić pracownika?

Jak zgodnie z przepisami zwolnić pracownika, który lekceważy swoją pracę? Pracownik ten jest zatrudniony na stanowisku sprzedawcy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Mamy z nim same kłopoty: nie przejawia chęci do pracy, nie realizuje poleceń pracodawcy, osiąga słabe wyniki pomimo delegowania go na szkolenia. Nie poszerza swojej wiedzy, nie przejawia chęci do pracy, w najbardziej obciążonych pracą okresach korzysta ze zwolnień lekarskich. Jak zatem skutecznie rozwiązać z nim umowę o pracę, jak umotywować zwolnienie, aby w przypadku odwołania się pracownika do sądu pracy nie został on przywrócony przez sąd? Nadmienię jeszcze, iż w okresie wypowiedzenia planuję przenieść tę osobę na stanowisko pomocnicze, na którym będzie wykonywała czynności związane ze sprzątaniem, czy mogę tak zrobić?

Wypowiedzenie umowy o pracę i zwolnienie lekarskie z tego samego dnia

Pracuje w sektorze prywatnym. Dzisiaj na spotkaniu zespołu, w miejscu, w którym normalnie nie wykonuję pracy, otrzymałem wypowiedzenie umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska. Nie przyjąłem go i dałem pracodawcy zwolnienie lekarskie z dzisiejszą datą. Czy wypowiedzenie zaczęło swój bieg?



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »