Czy ciąża chroni przed zwolnieniem z pracy?

• Autor: Dorota Kriger

Jestem w 7. tygodniu ciąży, umowę o pracę mam do 31 grudnia 2011 r. Dowiedziałam się, że w firmie szykują się zwolnienia (kilkanaście osób). Ostatnio przedstawiłam pracodawcy zaświadczenie o tym, że jestem w ciąży. Czy pracodawca może mnie teraz zwolnić? Czy powinien przedłużyć mi umowę do dnia porodu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Czy ciąża chroni przed zwolnieniem z pracy?

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownicą będącą w ciąży?

Zatrudnienie na czas określony nie daje takiej gwarancji trwałości zatrudnienia i stabilizacji jak w przypadku umów na czas nieokreślony. Jednakże ustawodawca przewidział konieczność wprowadzenia ochrony przed zwolnieniem dla prawie wszystkich kobiet, które w trakcie zatrudnienia zajdą w ciążę (lub podejmą pracę, będąc już w ciąży). Przepisy bowiem nie tylko nie pozwalają wypowiedzieć lub rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży* (art. 177 § 1 K.p.), lecz także nakazują przedłużyć do dnia porodu umowę o pracę zawartą na czas określony (z wyjątkiem umów na zastępstwo) lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, jeśli umowa taka uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży (art. 177 § 3 K.p.).

Niestety, powyższa ochrona nie jest stuprocentowa, gdyż w każdym przypadku pracodawca będzie mógł rozwiązać umowę o pracę z ciężarną pracownicą w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy.

Przedłużenie umowy do dnia porodu

W przypadku opisanym przez Panią pracodawca będzie zobowiązany przedłużyć umowę o pracę do dnia porodu, gdyż w dniu 31 grudnia 2011 r. wiek ciąży będzie przekraczał 3 miesiąc (12 tygodni).

W tym miejscu warto zaznaczyć, że miesiąc ciąży to nie to samo, co miesiąc kalendarzowy. Wynika tak z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 2002 r. (I PK 33/02, OSNP z 2004 r. nr 12, poz. 204), zgodnie z którym termin upływu trzeciego miesiąca ciąży (art. 177 § 3 K.p.) oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni).

W uzasadnieniu wyroku SN stwierdził m.in., że „upływ trzeciego miesiąca ciąży, o którym stanowi art. 177 § 3 k.p., następuje z upływem trzech miesięcy księżycowych, które obejmują trzy 4-tygodniowe lub trzy 28-dniowe okresy trwania ciąży”.

 

 * Przepis nie dotyczy pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »