Kategoria: Mobbing i równe traktowanie w zatrudnieniu

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jakich informacji pracodawca ma prawo żądać od pracownika?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2015-10-16

Pracodawca po 3 miesiącach mojej próbnej pracy u niego, a przed podpisaniem właściwej umowy o pracę, zażądał, abym przedłożył mu uzasadnienie dotyczącego mnie wyroku sprzed 6 lat. To była sprawa karna, została umorzona. Skoro nie zapadł wyrok skazujący, czy żądania pracodawcy co do takich informacji na mój temat są zasadne?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Zakres informacji o charakterze personalnym, jakich pracodawca może wymagać od kandydata na pracownika, jest dokładnie określony w przepisach prawa pracy. Unormowania te – wynikające z postanowień ustawy zasadniczej oraz odrębnych regulacji dotyczących ochrony danych osobowych – gwarantują zachowanie w tajemnicy dóbr osobistych osoby, która ubiega się o zatrudnienie (niektóre informacje mogą być ujawnione pracodawcy wyłącznie wtedy, gdy stanowią tak przepisy rangi ustawowej), a jednocześnie umożliwiają pracodawcy przeprowadzenie skutecznej rekrutacji.

Pod uwagę należy także wziąć przepisy antydyskryminacyjne zawarte w Kodeksie pracy (K.p.). Zgodnie z treścią art. 183a ust. 1 K.p. „pracownicy powinni być równo traktowani na każdym etapie stosunku pracy, w tym także w zakresie nawiązania takiego stosunku”. Z tego wynika, że wymóg pracodawcy udostępnienia przez kandydata na pracownika danych osobowych, o których nie ma mowy w ustawie, może zostać zakwalifikowany jako naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu. W tego typu sytuacjach osoba, która nie podjęła zatrudnienia ze względu na zastosowanie wobec niej kryterium dyskryminującego, może domagać się odszkodowania, przy czym w odniesieniu do wymienionego roszczenia stosuje się odpowiednio przepisy prawa cywilnego. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24.03.2000 r. (I PKN 314/99, OSNAPiUS 2001/15/480), stwierdzając w tezie, że: „kandydat do pracy zgłaszający się na ofertę pracodawcy dyskryminującą ze względu na płeć (art. 113 K.p.), który nie został zatrudniony, może dochodzić odszkodowania w granicach tzw. ujemnego interesu (culpa in contrahendo) na podstawie przepisów o czynach niedozwolonych” (art. 415 K.c.).

Zatem w opisanej sprawie, zaznaczyć należy, że owszem pracodawca może żądać oświadczenia o niekaralności, ale na pewno nie dokumentów z przebiegu postępowania.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »