Indywidualne porady prawne
Autor: Dorota Kriger
Jak powinnam obliczyć składki dla osoby współpracującej, która przebywała na chorobowym przez 8 dni? Proszę o jakąś podstawę prawną.
Kwota najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących podlega odpowiedniemu zmniejszeniu za miesiąc, w którym wystąpiła niezdolność do pracy trwająca przez część miesiąca, jeżeli z tego tytułu ubezpieczony spełnia warunki do przyznania zasiłku (art. 18 ust. 10 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – Dz. U. z 2009 Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.).
Oznacza to, że jeśli osoba współpracująca jest uprawniona do zasiłku chorobowego, to podstawa składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe powinna być proporcjonalnie zmniejszona. Podstawę wymiaru składek zmniejsza się w sposób następujący:
Składki należy obliczyć na podstawie wyżej ustalonej podstawy oraz podanych niżej stóp procentowych:
Obliczone kwoty składek na ubezpieczenia społeczne podlegają zaokrągleniu według zasad wcześniej przywołanych.
Powyższe zasady nie dotyczą składki na ubezpieczenie zdrowotne, która jest niepodzielna. Składka ta nie podlega proporcjonalnemu pomniejszeniu i należy ją wpłacić w pełnej wysokości niezależnie od liczby dni podlegania ubezpieczeniu.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne