Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak obliczyć ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop?

Dorota Kriger • Opublikowane: 2011-09-16

Dnia 3.10.2011 wygasa mi umowa o pracę, która była zawarta na okres pięciu lat. W tej chwili przebywam na urlopie macierzyńskim, który kończy się 25.10.2011, czyli już po wygaśnięciu umowy. Mam pytanie dotyczące mojego urlopu, który przysługuje mi za bieżący rok w ilości 26 dni. Czy pracodawca jest zobowiązany zapłacić za ten niewykorzystany urlop?

»Wybrane opinie klientów

Szybka i profesjonalna usługa. Będziemy w przyszłości korzystać z Państwa pomocy.
Stowarzyszenie Wkra
Po raz kolejny profesjonalizm na najwyższym poziomie.
 
Jerzy
Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat

Za dni urlopu wypoczynkowego, których pracownik nie ma możliwości wykorzystać w aktualnym zatrudnieniu w związku z zakończeniem stosunku pracy, pracodawca powinien wypłacić ekwiwalent. Wynika tak z art. 171 § 1 K.p., zgodnie z którym w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.

Jednakże należy zwrócić uwagę na to, że w przypadku opisanym w pytaniu zatrudnienie u aktualnego pracodawcy nie będzie trwało przez cały rok kalendarzowy, ale przez 10 miesięcy, co ma bezpośredni wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego. W takiej sytuacji zastosowanie ma bowiem zasada proporcjonalności, o której mowa w art. 1551 § 1 pkt 1 K.p. Ekwiwalent zostanie więc wypłacony za urlop, którego wymiar będzie ustalony proporcjonalnie do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w bieżącym roku. Od ustalonej liczby dni urlopowych należy także odjąć te, które już zostały wykorzystane.

Na niższy w danym roku wymiar urlopu wpływ mają także przerwy w wykonywaniu pracy, takie jak urlop wychowawczy czy urlop bezpłatny (art. 1552 § 1 K.p.). Zasada ta nie dotyczy jednak okresu urlopu macierzyńskiego – okres ten jest traktowany tak samo jak okres świadczenia pracy. Jeśli więc w tym roku pracownica nie wykorzystała ani jednego dnia urlopu wypoczynkowego, to stosując zasadę proporcjonalności, pracodawca powinien wypłacić ekwiwalent za 22 dni urlopu.

Wynik otrzymano w sposób następujący:

(wymiar 26 dni urlopu: 12 miesięcy) x 10 miesięcy zatrudnienia = 21,67 dni

Zgodnie z art. 1553 § 1 K.p. przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie przepisów art. 1551 i 1552 niepełny dzień urlopu należy zaokrąglić w górę do pełnego dnia. W rezultacie otrzymano liczbę 22 dni.

Przy obliczeniach uwzględniono, że zatrudnienie trwało przez 10 miesięcy, pomimo że w początkowych dniach października br. umowa powinna zostać rozwiązana. Postępowanie takie jest zgodne z art. 1552a § 3 K.p., który nakazuje dotychczasowemu pracodawcy zaokrąglić niepełny kalendarzowy miesiąc pracy w górę do pełnego miesiąca.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Ile wynosi wynagrodzenie za czas urlopu (tzw. wynagrodzenie urlopowe)?

W październiku wypadło tak, że musiałam przepracować o 2 dni więcej, i pracodawca zapłacił 100% za te dni. Jak powinien zapłacić pracodawca za takie dni, jak...

Urlop ojcowski – płatny czy nie?

Czy ojcowski urlop jest płatny?

Wniosek o urlop na żądanie

Do kogo należy kierować wniosek o urlop na żądanie? Kadry odsyłają do kierownika wydziału, ten do bezpośredniego przełożonego, czyli brygadzisty, a on z...

Wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego podczas urlopu dla poratowania zdrowia

Jestem na kończącym się urlopie macierzyńskim. Moim głównym źródłem utrzymania jest praca w szkole, drugim praca w poradni. Złożyłam wniosek...

Kontynuacja zatrudnienia a kolejna ciąża

Jestem do dnia 19.0.2017 na urlopie macierzyńskim. Obecnie jestem w 1. tygodniu ciąży. Czy aby móc iść na zwolnienie chorobowe w związku...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »