Indywidualne porady prawne
• Autor: Marta Handzlik
Dnia 10.02 zatrudniłam umową o pracę na okres próbny, pracownicę na stanowisko terapeuty. Dnia 01.05 umowa o pracę na cały etat na dwa lata. Zaraz po otrzymaniu umowy na czas określony po próbnym pani oświadczyła, że jest w ciąży, i od 30 czerwca przebywała na zwolnieniu lekarskim do dnia porodu, następnie macierzyński. Macierzyński kończy się w listopadzie 2015 i powinna stawić się w pracy. Dodam, że jest stanowisko nie zostało obsadzone inną osobą na zastępstwo. Chcę po powrocie rozwiązać z panią umowę o pracę z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia z przyczyn likwidacji stanowiska, a w okresie wypowiedzenia wysłać na zaległy urlop na 2 tygodnie, za pozostały urlop wypłacić ekwiwalent. Czy mogę wręczyć wypowiedzenie i na jakiej podstawie? Dodam, że firma jest w kiepskiej kondycji finansowej, co przekłada się na zaległości w ZUS-ie, w czynszu. Płace pracowników są na czas.
Zgodnie z art. 30 ustawy Kodeks pracy „umowa o pracę rozwiązuje się:
1) na mocy porozumienia stron,
2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
4) z upływem czasu, na który była zawarta,
5) z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta”.
Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
Co do zasady umowa o pracę zawarta na czas określony sama zawiera w sobie określenie momentu, w którym ustanie stosunek zobowiązaniowy zawarty przez pracodawcę i pracownika. Przepisy kodeksu pracy wskazują, że wypowiedzenie powinno być dokonane na piśmie. Istotnym z punktu widzenia interesu pracodawcy jest fakt, że umowę o pracę na czas określony można wypowiedzieć bez wskazania przyczyny wypowiedzenia. Ustawodawca bowiem nakazuje wyraźnie wskazanie przyczyny wypowiedzenia tylko w wypadku wypowiadania umowy zawartej na czas nieokreślony.
Oczywiście warto pracownikowi wskazać, z jakiego powodu stosunek pracy jest mu wypowiadany (na przykład poprzez wskazanie, że jest likwidowane jego stanowisko pracy, że firma jest w kiepskiej kondycji finansowej itp.), jednakże nie jest to w przypadku umowy na czas określony koniecznością.
Zobacz też: Oddelegowanie na 3 miesiące w okresie ochronnym
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy