Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak rozwiązać umowę z pracownicą przebywającą na macierzyński?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-08-15

Dnia 10.02 zatrudniłam umową o pracę na okres próbny, pracownicę na stanowisko terapeuty. Dnia 01.05 umowa o pracę na cały etat na dwa lata. Zaraz po otrzymaniu umowy na czas określony po próbnym pani oświadczyła, że jest w ciąży, i od 30 czerwca przebywała na zwolnieniu lekarskim do dnia porodu, następnie macierzyński. Macierzyński kończy się w listopadzie 2015 i powinna stawić się w pracy. Dodam, że jest stanowisko nie zostało obsadzone inną osobą na zastępstwo. Chcę po powrocie rozwiązać z panią umowę o pracę z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia z przyczyn likwidacji stanowiska, a w okresie wypowiedzenia wysłać na zaległy urlop na 2 tygodnie, za pozostały urlop wypłacić ekwiwalent. Czy mogę wręczyć wypowiedzenie i na jakiej podstawie? Dodam, że firma jest w kiepskiej kondycji finansowej, co przekłada się na zaległości w ZUS-ie, w czynszu. Płace pracowników są na czas.

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Zgodnie z art. 30 ustawy Kodeks pracy „umowa o pracę rozwiązuje się:

1) na mocy porozumienia stron,

2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),

3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),

4) z upływem czasu, na który była zawarta,

5) z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta”.

Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

Co do zasady umowa o pracę zawarta na czas określony sama zawiera w sobie określenie momentu, w którym ustanie stosunek zobowiązaniowy zawarty przez pracodawcę i pracownika. Przepisy kodeksu pracy wskazują, że wypowiedzenie powinno być dokonane na piśmie. Istotnym z punktu widzenia interesu pracodawcy jest fakt, że umowę o pracę na czas określony można wypowiedzieć bez wskazania przyczyny wypowiedzenia. Ustawodawca bowiem nakazuje wyraźnie wskazanie przyczyny wypowiedzenia tylko w wypadku wypowiadania umowy zawartej na czas nieokreślony.

Oczywiście warto pracownikowi wskazać, z jakiego powodu stosunek pracy jest mu wypowiadany (na przykład poprzez wskazanie, że jest likwidowane jego stanowisko pracy, że firma jest w kiepskiej kondycji finansowej itp.), jednakże nie jest to w przypadku umowy na czas określony koniecznością.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »