Kategoria: Wynagrodzenie

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ile należy się ekwiwalentu za urlop?

Marek Gola • Opublikowane: 2018-09-14

Z końcem lipca kończy mi się umowa o pracę, wiem, że nowej umowy firma ze mną nie podpisze, a mam zaległy urlop za 2014 i 2015 r. Pracowałem w systemie 12/24 – płaca najniższa krajowa, żadnych premii, dodatków. Mój kierownik poinformował mnie że dostanę 5 zł za godzinę urlopu i że mam 360 godz. urlopu. Chciałbym wiedzieć, ile naprawdę należy mi się ekwiwalentu za urlop, czy jeżeli suma będzie większa, niż proponuje firma, to czy można zaskarżyć pracodawcę do sądu pracy?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż ekwiwalent liczony jest od ilości dni wolnych, których Pan nie wykorzystał w ramach urlopu wypoczynkowego, a które się Panu należały. Współczynnik do obliczenia ekwiwalentu za rok 2015 wynosi 21 i tak: wynagrodzenie brutto dzielimy na 21, a uzyskany wynik dzielimy na 8, co daje nam wynagrodzenie za 1 godzinę niewykorzystanego urlopu. W roku 2014 r. współczynnik wynosił 20,83, z zatem wynagrodzenie dzielimy przez 20,83 i następnie analogicznie jak w roku 2015.

Przyjmuje Pana wynagrodzenie jako najniższe wynagrodzenie, tj. za 2014 r. – 1680 zł i za 2015 r. – 1750 zł.

Zachodzi pytanie ile dni urlopu ma Pan niewykorzystanych? W Pana przypadku jeden dzień urlopu to 12 godzin. Kwota brutto winna być zatem podzielona na 20,83 lub na 21 i uzyskana z wyliczeniu kwota podlega podzieleniu przez 12. Kwota uzyskana z dzielenia stanowi Pana ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Jako pracownik ma Pan prawo wglądu do swoich akt osobowych. Proszę zatem złożyć pisemny wniosek o udzielenie wglądu do akt osobowych. W aktach osobowych winne być wnioski urlopowe.

Zgodnie z § 8a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika „do karty ewidencji czasu pracy pracownika dołącza się jego wnioski o udzielenie czasu wolnego od pracy w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych”.

Prawo wglądu do akt osobowych wywodzić należy z art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych. Zgodnie z nim „każdej osobie przysługuje prawo do kontroli przetwarzania danych, które jej dotyczą, zawartych w zbiorach danych”. Pracodawca jako osoba, która przetwarza Pana dane osobowe, zobowiązany jest do udostępnienia Panu wglądu do dokumentów, w tym karty pracy i wniosków o udzielenie urlopu wypoczynkowego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z wynagrodzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »