Kategoria: Godziny nadliczbowe

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Pytania

Strona: 1 2


Godziny nadliczbowe w systemie 12/24

Proszę o informację czy w systemie 12/24, godziny pracy w niedziele liczy się jako nadgodziny? Czy są liczone jako 50 czy 100? Czy w takim systemie pracy obowiązuje jakaś norma tygodniowa godzin pracy?

Dni wolne za godziny nadliczbowe

Zostaję po pracy na 3 lub 4 godziny dziennie. W zamian mam dni wolne. Czy podlegają one takim samym zasadom jak wolne dni za prace w soboty? (chodzi mi o odbierania tych dni do końca okresu rozliczeniowego)

Moment powiadamiania o pracy w nadgodzinach

W mojej firmie czasem jest tak, ze trzeba zostać po godzinach (np. od 6 do 16). Czy kodeks pracy lub inne akta prawne mówią o tym aby pracodawca, dzień wcześniej powiadamiał pracownika, że jutro trzeba będzie pracować dłużej niż 8 godzin. czy może przyjść np. o 13 i powiedzieć że trzeba zostać dłużej?

Limit godzin nadliczbowych

W regulaminie pracy pracodawca zastrzegł sobie 450 godzin nadliczbowych w ciągu roku. W ciągu tygodnia nie dotrzymywane są żadne normy pracy (od 7 do 18 prawie codziennie, soboty także). W ciągu tygodnia mam nieraz nawet 60 godzin. Pracodawca robi mi wielką łaskę dając od czasu do czasu 1 dzień urlopu… ale to już sprawa dla inspektora pracy. Jak pracodawca powinien mi płacić za nadgodziny? Czy w soboty nie powinienem dostawać 100%?

Ryczałt za nadgodziny?

Jestem zatrudniony na stanowisku spedytora – pełny etat. Zgodnie z umową moja norma dobowa czasu pracy wynosi 8 godz., a więc tygodniowo – 40 godz., przy czym wraz z nadgodzinami nie może ona przekroczyć 48 godz. tygodniowo w okresie rozliczeniowym, który wynosi 4 miesiące. Oprócz podstawowego wynagrodzenia dostaję ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych w wymiarze 35 godzin miesięcznie. Praca jest w systemie 3-zmianowym: 6:00-14:00, 14:00-22:00, 22:00-6:00. Rozpoczyna się w niedzielę o 22:00, a kończy w sobotę o 14:00. Odkąd ryczałt wszedł w życie, za pracę w soboty i niedziele pracodawca nie przyznaje mi innego dnia wolnego, twierdząc, że rekompensuje mi to ryczałt. Nadgodziny są płatne dopiero po przekroczeniu ryczałtu. Czy pracodawca postępuje zgodne z prawem i czy przysługuje mi dzień wolny za pracę w weekendy?

Praca w godzinach nadliczbowych

Czy pracodawca ma prawo nakazać mi pracę w godzinach nadliczbowych, jeśli ja nie wyrażam zgody na nie, w żądanych przez pracodawcę terminach? Pracuję w systemie dwunastogodzinnym, tzn. 12/24 i 12/48. Nie chcę ani dni wolnych za narzucane mi nadgodziny, ani zapłaty za nie.

Strona: 1 2


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)


Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Zapytaj prawnika

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

0.017414093017578 sek.