Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Nie wypłacony ekwiwalent

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie i ekwiwalent urlopowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kinga.26.kap92

PostWysłany: Wto, 18 Wrz 2018, 17:17    Temat postu: Nie wypłacony ekwiwalent Odpowiedz z cytatem

Witam. Pracowałam do 31.08.18 w ,, Spółdzielni Rolniczo Handlowej, na stanowisku sprzedawcy w sklepie, który został sprzedany. Cała firma jest w likwidacji należy do niej jeszcze piekarnia i inne sklepy które mój byly pracodawca dzierżawi.. Moja umowa wygasła 31.08.2018 wraz z zachowaniem Okresu wypowiedzenia. Nie został nam wypłacony ekwiwalent za urlop. Na świadectwie pracy jest błędnie zapisane ile wykorzystałam urlopu. Pracodawca poinformował nas ze pieniądze otrzymamy gdy sprzeda cała firmę. Nie dostaliśmy żadnego pisma ani informacji kiedy do tego dojdzie..poprostu mamy czekać.
Świadectwo pracy otrzymałam 07.09.18 po południu, więc w urzędzie byłam w 10.09.18 z powodu opóźnienia zostanie mi potrącony zasiłek za pierwszy miesiąc. Jakie kroki podjąć? Czy pracodawca działa zgodnie z prawem??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 18 Wrz 2018, 17:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na świadectwie pracy powinna być ilość dni przysługujących za czas zatrudnienia w tym roku u tego pracodawcy (czyli dni faktycznie wykorzystane plus dni, za które przysługuje ekwiwalent.
Pracodawca powinien był wypłacić pieniądze ostatniego dnia zatrudnienia. Świadectwo pracy również powinno być ostatniego dnia, chyba, że pracownik nie może sam lub przez wskazaną przez niego osobę odebrać. Wtedy pracodawca ma 7 dni na dostarczenie świadectwa pracy.
Proszę na piśmie domagać się zapłaty ekwiwalentu - z wskazaniem daty, do kiedy pracodawca ma wypłacić zaległość. Jeśli pieniądze po tym terminie nie wpłyną - należy skierować kroki albo do Inspekcji Pracy albo do sądu.
Powrót do góry
Kinga.26.kap92

PostWysłany: Wto, 18 Wrz 2018, 18:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedź. A nawiązując do tego jeśli wyślę już takie pismo i przypuśćmy, że pracodawca się przestraszy i wypłaci.. A co z opóźnieniem w urzędzie co skutkowało zmniejszeniu pierwszej wypłaty zasiłku.. Dodam że to nie są duze pieniądze bo zwloka trwała 5 dni robocze ale jeśli chcąc ukarać w jakiś sposób tego pracodawcę. Przez ponad rok w tej firmie dopuszczal się wielu uchybień z którymi niestety nikt nic nigdy nie zrobił dlatego czuje się bezkarny..
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 18 Wrz 2018, 18:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli pracodawca zapłaci ekwiwalent we skazanym terminie - brak będzie podstaw do dalszego postępowania. Warto też od razu domagać się odsetek za zwłokę.

Jeśli ten pracodawca zatrudnia innych pracowników - w innych firmach - to można zgłosić do inspekcji pracy skargę na niego. Jeśli nie, to raczej nie warto domagać się sprawiedliwości.

Co do opóźnienia w urzędzie - w pierwszej kolejności trzeba by wykazać, że to faktycznie wina pracodawcy - świadectwo pracy dostała Pani pocztą? Kiedy było nadane wg stempla na kopercie? Czemu nie odebrała go Pani ostatniego dnia zatrudnienia?
Powrót do góry
Kinga.26.kap92

PostWysłany: Wto, 18 Wrz 2018, 18:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatniego dnia pracy powiadomiono nas, że w ciągu najbliższych dniach będziemy mogli je odebrać. A nie domagałam się tego wcześniej dlatego, że nie wiedziałam że trzeba to zrobic w dniu wygaśnięcia umowy. Dopiero jak przejrzałam internet i przeczytałam... Pierwszy raz miałam taką sytuację że dostałam świadectwo pracy i nie wiedziałam jakie obowiązują zasady. Na świadectwie jest data 05.09.18 a mnie wezwano 07.09.18... Odebrałam je osobiście. Próbowałam wyjaśnić sprawę urlopu że źle jest napisane. Zajęło to bardzo długo zakładanie do komputerów itp.. Wkoncu oznajmiono mi że wypłaca mi jak należy a tam musi być tak jak jest...
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 18 Wrz 2018, 18:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czemu zakłada Pani, że liczba dni urlopu jest błędna? Ile dni jest podanych? A ile przysługiwało w tym roku?
Co do terminu wydania świadectwa pracy - jeśli było odebrane osobiście w terminie wskazanym przez pracodawcę a nie było dostępne ostatniego dnia zatrudnienia - można domagać się odszkodowania za utraconą część zasiłku.
Powrót do góry
Kinga.26.kap92

PostWysłany: Wto, 18 Wrz 2018, 19:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hm.. Nie wiem czy słusznie mam wrażenie że źle. Bo jak wspomniałam wcześniej nie znam się na tym tylko sugeruje się tym co na świadectwie. Powiem tak. Pracowalam w tej firmie od 01.06.17 do 31.08.18 więc ponad rok. Przysługiwał mi urlop 28 dni a wykorzystałam tylko 7 i to w tym roku w sierpniu.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 18 Wrz 2018, 19:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na świadectwie może być wpisany urlop dotyczący TYLKO bieżącego roku.
Nie wiem też skąd liczba 28? Jak to Pani wyliczyła?

Jeśli Pani roczny wymiar urlop to 20 dni to za okres 01.01.2018 do 31.08.2018 przysługuje 14 dni (i tyle powinno być na świadectwie pracy), a jeśli roczny wymiar to 26 dni - na świadectwie powinna znaleźć się wartość 18 dni.
Powrót do góry
Kinga.26.kap92

PostWysłany: Wto, 18 Wrz 2018, 19:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak właśnie o tym wiem. Ale tak jak wcześniej napisałam jak Pani w biurze pokazała mi w swoim komputerze jak dociekalam dlatego taka liczba było ogółem 28... Ja tego nie wyliczylam.
Wiec to kolejna sprawa do wyjaśnienia. A co z prawdziwym wykorzystanym urlopem?skoro zgadza się na lewych papierach że wykorzystałam tylko 7 a za resztę Mi zapłacą. A jeśli biuro prawdopodobnie czynne będzie do końca tego miesiąca i jak papiery zginą... Czy mam upominac się o dokument z rzeczywistym wykorzystanym...?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 18 Wrz 2018, 19:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokumenty przepaść nie mogą - jest obowiązek ich przechowywania. Zalecam jednak jak najszybciej kontakt z pracodawcą i wyartykułowanie swoich oczekiwań - na piśmie, z kopią dla Pani.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie i ekwiwalent urlopowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: