Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop, a zajęcie komornicze.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie i ekwiwalent urlopowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
LiquidExperiment

PostWysłany: Sob, 23 Cze 2018, 12:36    Temat postu: Ekwiwalent za niewykorzystany urlop, a zajęcie komornicze. Odpowiedz z cytatem

Witam szanownych forumowiczów.

Mam pytanie dotyczące możliwości przekazania części ekwiwalentu za urlop komornikowi.

Sytuacja przedstawia się tak:

Od września 2017 do 30/04/2018 byłem zatrudniony na umowę o pracę, na czas nieokreślony, na cały etat. Pracowałem jako kierowca kat. B w ruchu międzynarodowym.

W umowie zawarta bylo wynagrodzenie w kwocie 2000 zł brutto. Czyli przyslowiowa minimalna krajowa.

Do pracodawcy w miedzyczasie zgłosił się komornik z roszczeniem niealimentacyjnym. Pracodawca odesłał go z kwitkiem, ponieważ minimalna krajowa jest chroniona przed zajęciem.

Kończąc współpracę, upomniałem się o ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Ekwiwalent został źle policzony, ponieważ dotyczył tylko roku 2018, a miałem jeszcze niewykorzystany urlop za 2017 rok. Napisałem prośbę do pracodawcy o korektę i wyrównanie zaległości (bez odpowiedzi). Dostalem nieoficjalna informacje od księgowości, że pracodawca chce zaległy, nierozliczony ekwiwalent przekazac komornikowi.

Pytanie brzmi: Czy pracodawca może przekazać część ekwiwalentu komornikowi gdy:

1. Ostatnie wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę otrzymałem w miesiącu kwietniu. Była to minimalna krajowa, która nie podlega zajęciu.

2. Pierwsza transzę ekwiwalentu otrzymałem przelewem około 3 tygodni od ustania stosunku pracy w miesiącu maju (kwota 538zl)

Mam również pytania dodatkowe:

Czy powinienem zgłosić do PiP następujące zaniedbania pracodawcy:

- brak listy płac (nie podpisywałem nic co potwierdzałoby że wziąłem wynagrodzenie)

- brak ewidencji czasu pracy

- swiadectwo pracy otrzymałem po 3 tygodniach od ustania stosunku pracy, przez co nie mogłem zarejestrować się w UP.

Mam wrażenie, że pracodawca chce urządzić sobie samowolkę i złośliwie przekazać pozostała kwot ekwiwalentu komornikowi. Chce się bronic. Uważam, że nie ma prawa ponieważ ekwiwalent jest chroniony jak minimalna krajowa.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Pozdrawiam,
Tomek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sob, 23 Cze 2018, 19:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety, na zasadach określonych w k.p. były pracodawca może część ekwiwalentu przekazać komornikowi. Być może wygląda to na jego złośliwość, ale w mojej ocenie patrząc na inne naruszenia to raczej niedbalstwo i lekceważenie wobec pracownika, od którego odróżnia się widoczna obawa przed konsekwencjami od komornika.
Listy płac - teoretycznie można domagać się udostępnienia, i obecnie nie ma potrzeby podpisu, skoro pieniądze są przelewane na konto (bo były jak rozumiem?).
Ewidencja czasu pracy - powinna być obowiązkowo.
Świadectwo pracy - za późno dostarczone, jak i ekwiwalent.

Jeśli można wyliczyć realne szkody powstałe wskutek powyższego to teoretycznie można kierować pozew przeciwko pracodawcy, ale po co? Zajęcie komornicze i tak jest skuteczne i zgodne prawem.
Powrót do góry
LiquidExperiment

PostWysłany: Sob, 23 Cze 2018, 20:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedź. Wynagrodzenie było przekazywane w gotówce. Co do ekwiwalentu, to z tego co się orientuję jest on chroniony tak, jak minimalne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, o ile kwota ekwiwalentu nie przekracza minimalnej krajowej. W moim przypadku mówimy o kwocie ok. 1070zl netto (to kwota niższa niż minimalna krajowa). Ostatnie wynagrodzenie w całości w gotówce (2000 brutto) otrzymałem w kwietniu br. W maju po mojej interwencji przelany został ekwiwalent w kwocie 538zl. Po mojej interwencji dot. blednie policzone go ekwiwalentu zostałem "spuszczony po brzytwie", w związku z powyższym poinformowałem pracy dawce, że skoro on nie jest skłonny wyjaśnić to że mna, to wyjaśnię to z PiP, w odpowiedzi dostałem informację, że gdybym nie "straszył" PiP, to przelaliby resztę ekwiwalentu bez problemów, ale, że "wyskoczyłem" z PiP, to przekaże resztę ekwiwalentu komornikowi.

W mojej ocenie jest to działanie bezprawne, ponieważ Ustawodawca chroni przed zajęciem komorniczym zarówno wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, jaki i ekwiwalentu jeśli jest równy bądź mniejszy niż minimalne krajowe wynagrodzenie.

W mojej ocenie nie ma prawa przekazać tych pieniędzy komornikowi. Pytanie brzmi co mogę zrobić ze swojej strony, jeśli taka samowolkę uskutecznił? Czy pieniądze są jeszcze do odzyskania?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sob, 23 Cze 2018, 23:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Owszem, ekwiwalent jest kwotowo chroniony, pracodawca nie może przekazać całej kwoty a jedynie to, co prawnie jest dozwolone. Stąd odpowiedź, że "na zasadach określonych w k.p. były pracodawca może część ekwiwalentu przekazać komornikowi".
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie i ekwiwalent urlopowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: