Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Umowa zlecenie a ubezpieczenie chorobowe

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Umowa zlecenie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sylgie

PostWysłany: Pią, 09 Mar 2018, 22:08    Temat postu: Umowa zlecenie a ubezpieczenie chorobowe Odpowiedz z cytatem

Witam,

Od roku pracuje na podstawie umowy zlecenia. Jestem w siódmym miesiącu ciąży i niedługo przestaje pracować. Umowe mam do 30 czerwca 2018 roku. W zawirowaniach okazało się, że nie mam opłaconego dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, które jest potrzebne by dostać zasiłek macierzyński. Stąd zdeklarowalam przystąpienie do ubezpieczenia i zostałam zgłoszona do niego przez zleceniodacę.. Jednak skadke będę mogła opłacać tylko przez miesiąc ( bo tyle będę jeszcze pracować). Do porodu zostaną mi dwa miesiące. Jak w takim razie będzie opłacana moja składka na ubezpieczenie chorobowe, skoro przez okres dwóch miesięcy nie będę pobierać wynagrodzenia. Sama mam ją opłacić? Bardzo proszę o pomoc.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sob, 10 Mar 2018, 21:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety, nie będzie Pani mogła opłacać składki chorobowej dobrowolnej jeśli w tym samym czasie nie będzie Pani opłacała składek społecznych. Ta składka nie funkcjonuje sama. Może Pani założyć firmę - ale wtedy musi Pani opłacać wszystkie składki, ale jeśli korzystać Pani będzie z preferencyjnego zus-u to ze względu na dość niskie składki również świadczenia będą bardzo niskie. Składki trzeba opłacać co najmniej 3 miesiące, by uzyskać świadczenia chorobowe.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Umowa zlecenie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: