Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Wynagrodzenie za urlop

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie i ekwiwalent urlopowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maniek86

PostWysłany: Czw, 20 Paź 2011, 17:15    Temat postu: Wynagrodzenie za urlop Odpowiedz z cytatem

Witam,

mam takie pytanie. Jak powinno się wyliczać stawkę za urlop? Pytam się, gdyż odnoszę wrażenie, że mój były pracodawca mnie oszukał. Przejdźmy do rzeczy.
W lipcu byłem 24 godz na urlopie i dostałem za to 140,88zł ekwiwalentu. W sierpniu byłem 64 godz. i otrzymałem 337,92zł, zaś we wrześniu byłem 56 godz i otrzymałem 303,52zł.
Czyli ogólnie rzecz ujmując dostałem średnio 5,52zł na godz brutto. Jako, iż byłem zatrudniony na umowę o pracę to miałem podstawę 1800zł bruto, co przy 164 godzinnym miesiącu pracy daje 10,97zł na godz. To dlaczego będąc na urlopie dostałem połowę normalnej stawki? Może mi ktoś to wyjaśnić?

Będę wdzięczny.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 20 Paź 2011, 19:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli wynagrodzenie stale wynosiło 1800 zł brutto, to pracodawca błędnie wyliczył wynagrodzenia za urlop (wynagrodzenie, nie ekwiwalent).
Zgodnie z § 9. pkt.1. rozporządzenia MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dziennik Ustaw nr 2 z 1997 poz. 14 ze zm.) wynagrodzenie urlopowe należy obliczać w następujący sposób:
1. podstawę wymiaru dzieli się przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa, a następnie
2. tak ustalone wynagrodzenie za jedną godzinę pracy mnoży się przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie urlopu w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z urlopu.
Generalnie zaś, jeśli otrzymywał Pan wynagrodzenie w stałej kwocie to w skali miesiąca powinien był Pan otrzymywać wynagrodzenie (w miesiącach, których korzystał Pan z urlopu) takie, jak w miesiącach bez urlopu.
A o to, czemu otrzymywał Pani niższe wynagrodzenie urlopowe należy zapytać pracodawcę - ma Pan prawo domagać się wyjaśnienia, jak zostało obliczone Pana wynagrodzenie.
Powrót do góry
Maniek86

PostWysłany: Czw, 20 Paź 2011, 20:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuje bardzo za wyjaśnienie.

Do wynagrodzenia wchodzi jeszcze premia uznaniowa - nie wiem, czy wlicza się ona do obliczania wysokości wynagrodzenia urlopowego?

Mam jeszcze jedno pytanie (w podobnym temacie). Czy na podstawie zarobków można obliczyć wysokość świadczenia "Wczasy pod gruszą"? Pytam, gdyż dziś zostało mi wypłacone owe świadczenie w wysokości 300zł.. Więc naprawdę nie rozumiem tego ich liczenia. A wiem, że mi przysługuje, bo na podstawie zeznania podatkowego za zeszły rok zarobiłem miesięcznie ok 1980zł netto. A próg, jaki pracodawca ustalił po wyżej, którego nie wypłaca dofinansowania to 2000zł netto - więc jestem pod granicą, ale załapuje się. Więc może mi Pani rozumie to ich "wyliczanie" i mi to wyjaśni..
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pią, 21 Paź 2011, 09:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Premia uznaniowa nie powinna wchodzić do podstawy wynagrodzenia urlopowego, poniżej kilka informacji jak się wlicza do wynagrodzenia urlopowego różne składniki (zgodnie z §7, §8 i §12 rozporządzenia):
1. składniki wynagrodzenia, określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości - są to m.in. miesięczne wynagrodzenie zasadnicze, stałe dodatki takie jak stażowy czy funkcyjny, stała miesięczna premia regulaminowa. Składniki te należy uwzględniać w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu.
2. składniki wynagrodzenia, wypłacane za okresy dłuższe niż jeden miesiąc - są to np. premie kwartalne. Wypłaca się je w przyjętych terminach wypłaty tych składników, przy czym okres urlopu jest traktowany na równi z okresem wykonywania pracy, dlatego pobyt pracownika na urlopie nie powinien mieć wpływu na wysokość takiego składnika.
3. składniki wynagrodzenia, przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc - są to m.in. wynagrodzenie określone prowizyjnie lub stawką godzinową albo akordową, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, premie naliczane jako wartość procentowa od tego wynagrodzenia. Przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego należy je uwzględniać w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia, a jeśli wysokość tych składników ulega znacznym wahaniom - w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie nie przekraczającym 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. W razie jakichkolwiek zmian w składnikach wynagrodzenia przysługujących za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc lub zmiany wysokości takich składników w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru, wprowadzonych przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu wypoczynkowego lub w miesiącu wykorzystywania tego urlopu - podstawę wymiaru należy ustalić ponownie, z uwzględnieniem tych zmian od początku okresu rozliczeniowego. Jeśli przez cały okres przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru, poprzedzający miesiąc wykorzystywania urlopu wypoczynkowego, lub przez okres krótszy, lecz obejmujący pełny miesiąc kalendarzowy lub pełne miesiące kalendarzowe, pracownikowi nie przysługiwało wynagrodzenie, o którym mowa powyżej - przy ustalaniu podstawy wymiaru uwzględnia się najbliższe miesiące, za które pracownikowi przysługiwało takie wynagrodzenie. Jeżeli zaś pracownik przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego otrzymał wynagrodzenie za okres krótszy niż przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru, to podstawę wymiaru stanowić będzie wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres faktycznie przepracowany. Wynagrodzenie ustalone według powyższych zasad stanowi podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego.
Premia uznaniowa zaś wypłacana jest przez pracodawcę wtedy, gdy on uzna to za zasadne. Nie ma ona charakteru roszczeniowego, co wiąże się z tym, iż nie wchodzi do podstawy wynagrodzenia urlopowego (wyrok SN z 20 lipca 2000 r. - sygn. akt I PKN 17/00, OSNP 2002/3/77).

Co do "wczasów pod gruszą" - od wysokości wynagrodzenia zależy głównie prawo bądź nie do takiego świadczenia, ale niekoniecznie decyduje ono o wysokości takiego świadczenia. Pracodawca w regulaminie ZFŚS powinien określić, jak będzie przyznawane świadczenie, w jakiej wysokości (czy np. stanowi jakiś % kosztów wyjazdu - nie więcej niż... , czy jest to stała kwota). Świadczenia socjalne powinny być zależne od sytuacji materialnej i socjalnej pracownika. Odpowiedzi na pytanie, jak pracodawca to policzył, należy szukać w regulaminach zakładowych - niestety, zasady przyznawania pomocy mogą być różne w poszczególnych zakładach pracy.
Powrót do góry
Maniek86

PostWysłany: Czw, 24 Lis 2011, 12:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
dziś mija miesiąc od wezwania firmy do wyjaśnienia sprawy z nie wypłaconym całym urlopem. Jeżeli w piśmie nie wskazałem terminu odpowiedzi, to może być tak, iż wcale odpowiedzi się nie doczekam?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 24 Lis 2011, 12:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety, może Pan się nie doczekać, choć jest to niezgodne z kodeksem pracy - art. 85.
§ 5. Pracodawca, na żądanie pracownika, jest obowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie.
Proponuję poinformować o nieprawidłowości PIP, inaczej samodzielnie będzie musiał Pan przeliczać wszystko, aby wyegzekwować należne pieniądze w sądzie. Inspektorzy sprawdzą, czy wszystkie składniki zostały prawidłowo naliczone i wypłacone.
Powrót do góry
Maniek86

PostWysłany: Czw, 24 Lis 2011, 12:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy inspektorzy poinformują mnie o wyniku przeprowadzonej kontroli? I czy należą się jakies odsetki za nie wypłacony w całości urlop?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 28 Lis 2011, 23:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, pod warunkiem, że imiennie, a nie anonimowo zgłosi Pan sprawę. Odsetki się jak najbardziej należą.
Powrót do góry
Maniek86

PostWysłany: Pon, 28 Lis 2011, 23:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wysłałem dzisiaj skargę do PIP, oczywiście się podpisałem. Opisałem cały problem, zaznaczyłem tez, że może to dotyczyć większej liczby pracowników. Zobaczymy co z tego wyniknie...
Jakie kary może nałożyć PIP na mojego byłego pracodawcę? Co mu grozi?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 28 Lis 2011, 23:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kary finansowe to grzywna od 1000 do 5000 zł w postępowaniu mandatowym ,sąd zaś może nałożyć karę do 30000 zł.
Brawo za odwagę, życzę pozytywnego rozwikłania problemu.
Powrót do góry
Maniek86

PostWysłany: Wto, 29 Lis 2011, 00:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1000-5000zł? Przy obrotach kilkuset mln zł rocznie to dla mojego byłego pracodawcy pikuś..
Nie dziękuję.. zobaczymy co z tego wyniknie. Napiszę co mi odpisał Inspektor.

Pozdrawiam Serdecznie Smile
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 29 Lis 2011, 00:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiem, że te kary są śmiesznie niskie. Tylko, skoro taka kara dla niego to pikuś, to czemu nie zapłaci jak należy wynagrodzenia, które jak mniemam jest jeszcze mniejszym "pikusiem" Wink. Kara nie załatwia sprawy - pracodawca musi wywiązać się ze swojego obowiązku, jest to sprawdzane w kolejnej kontroli. W razie uchylania się sprawa może trafić do prokuratury, a tam kary są już zupełnie inne Smile .
Również pozdrawiam i będę czekać na informacje.
Powrót do góry
Maniek86

PostWysłany: Sro, 01 Lut 2012, 18:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A więc tak. Dostałem dzisiaj pismo na 2 strony, opisał inspektor całą sytuację.
Poniżej przedstawiam końcówkę pisma.

Uploaded with ImageShack.us

To ja już naprawde nie wiem, to w końcu się wlicza wszystkie dodatki zmienne do wysokości ekwiwalentu za urlop? Bo ja już ogłupiałem..
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 01 Lut 2012, 18:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Heh, zadając pytanie nie napisał Pan, iż w każdym z miesięcy, w których wykorzystywał urlop otrzymał Pan oprócz wynagrodzenia urlopowego także normalne wynagrodzenie za cały miesiąc. Nic nie napisała Pan też o składnikach zmiennych, które otrzymywał. Czyli w rezultacie otrzymywał Pan normalne wynagrodzenie (1800 zł) plus wynagrodzenie urlopowe obliczone n podstawie zmiennych składników. Gdyby podał Pan taką informację wcześniej już dawno otrzymałby Pan odpowiedź prawidłową. Inspektor ma rację: jeśli prócz urlopowego dostawał Pan normalne wynagrodzenie, to nie było żadnego przekrętu ze strony pracodawcy.
Powrót do góry
Maniek86

PostWysłany: Sro, 01 Lut 2012, 18:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gdyby Pani spytała, to bym powiedział. No ale cóż, człowiek uczy się na błędach. Pozdrawiam
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie i ekwiwalent urlopowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: