Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Częściowa niezdolność do pracy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nonsensehunterDołączył: 05 Wrz 2011
Posty: 5

PostWysłany: Pon, 05 Wrz 2011, 20:10    Temat postu: Częściowa niezdolność do pracy Odpowiedz z cytatem

Jaka jest różnica między pojęciem częsciowej niezdolności do pracy w art 12 ust 3 ustawy o "FUS", od tego pojęcia występującego w ustępie 1 tego artykułu?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 7549

PostWysłany: Wto, 13 Wrz 2011, 09:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o FUS niezdolną do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.
Art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zaś jest rozwinięciem pojęcia, o którym mowa w art. 12 ust. 1, czyli tłumaczy, co oznacza, że osoba "częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej". W rozumieniu powyższego przepisu osobą częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.
Przy ustalaniu, czy osoba jest niezdolna do pracy, należy wziąć pod uwagę m.in. możliwość dalszego wykonywania przez nią jakiejkolwiek pracy. W przypadku częściowej niezdolności do pracy w pierwszej kolejności badane jest zdolność dalszego wykonywania pracy dotychczasowej. Następnie, jeśli okaże się, że osoba ta nie może już dalej świadczyć dotychczasowej pracy, sprawdza się możliwość wykonywania przez nią innej pracy, uwzględniającej posiadane przez pracownika kwalifikacje zawodowe (wykształcenie, doświadczenie zawodowe, predyspozycje). Jest to zgodne z wyrokiem Sądu Najwyższego z 10 czerwca 1999 r. (II UKN 675/98, OSNAP 2000/16/624), w którym SN stwierdził, iż ocena, czy ubezpieczony jest niezdolny do pracy, powinna - poza aspektem biologicznym (medycznym) - uwzględniać także obiektywną możliwość podjęcia przez niego dotychczasowego lub innego zatrudnienia, zgodnie z poziomem kwalifikacji, wykształcenia, wieku i predyspozycji. Wynika tak także z art. 13 ustawy o FUS, który mówi, że przy ocenie stopnia i trwałości niezdolności do pracy oraz rokowań co do odzyskania zdolności do pracy uwzględnia się:
• stopień naruszenia sprawności organizmu oraz możliwości przywrócenia niezbędnej sprawności w drodze leczenia i rehabilitacji, a także
• możliwość wykonywania dotychczasowej pracy lub podjęcia innej pracy oraz celowość przekwalifikowania zawodowego, biorąc pod uwagę rodzaj i charakter dotychczas wykonywanej pracy, poziom wykształcenia, wiek i predyspozycje psychofizyczne.
Osoba częściowo niezdolna do pracy, która rokuje odzyskanie zdolności do pracy po przekwalifikowaniu, nie może być uznana za częściowo niezdolną do pracy. Także "brak możliwości wykonywania pracy dotychczasowej nie jest wystarczający do stwierdzenia częściowej niezdolności do pracy w sytuacji, gdy jest możliwe podjęcie innej pracy w tym samym zawodzie bez przekwalifikowania lub przy pozytywnym rokowaniu co do możliwości przekwalifikowania zawodowego" (wyrok SN z dnia 30 listopada 2000 r., II UKN 99/00, OSNAP 2002/14/340).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nonsensehunterDołączył: 05 Wrz 2011
Posty: 5

PostWysłany: Wto, 13 Wrz 2011, 21:15    Temat postu: Częściowa niezdolność do pracy Odpowiedz z cytatem

Trochę wątpliwości do Pana postu na ten temat.Uważam ,że art 12 ust 1 tylko wzmiankuje częsciową niezdolność do pracy,a wyciaganie wniosków ,ze można przypisać częściowej niezdolności do pracy resztę zapisu tego artykułu jest nietrafne.Konstrukcja tego artykułu odnosi się jedynie do osób całkowicie niezdolnych do pracy, warunkowanie więc częsciowej niezdolności do pracy artykułem 12 ust 1 wyklucza w ogóle zaistnienie tego zjawiska.Zresztą w ekspertyzie na rzecz SEJMU prof. Urszula Kalina -Prasznic z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego podnosi te kwestię.Zostaje tylko zapis art 12 ust 3 , które traktuje o częściowej niezdolności do pracy.Obecny art 12 i 13 ustawy o FUS na żywca przeniesiony został z poprzedniej ustawy (art 23 i 24 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin z 14 grudnia 1982 roku), dlatego powinien być tak samo interpretowany jak przedtem.Jakie to robi spustoszenie w orzecznictwie rentowym ,aż strach pomyśleć.Nie wiem zatem skad Pan tak interpretuje to pojecie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 7549

PostWysłany: Sro, 14 Wrz 2011, 10:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ma Pan prawo mieć wątpliwości, ja jednak podtrzymuję swoje zdanie, bo takie wnioski można wysnuć, czytając te dwa przepisy wprost, a także inne artykuły prasowe na ten temat. Uważam, że art. 12 ust. 3 ustawy o FUS jest po prostu doprecyzowaniem zapisów art. 12 ust. 1 tejże ustawy.
Mam świadomość, jak to wpływa na sytuację rencistów, gdyż sama miałam z tym do czynienia, kiedy po zmianie przepisów moja "niezdolność do pracy" przestała funkcjonować. Dzięki przepisom nastąpiło tzw. "cudowne uzdrowienie" lub "uzdolnienie".
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nonsensehunterDołączył: 05 Wrz 2011
Posty: 5

PostWysłany: Sro, 14 Wrz 2011, 10:51    Temat postu: Częściowa niezdolność do pracy Odpowiedz z cytatem

Szanowna Pani to nie jest moje zdanie , ale tak stanowi prawo. Częściowa niezdolność do pracy wywodzić sie musi wyłącznie z art 12 ust 3 ustawy o FUS. Prosty przykład.Choroby zawodowe powodują niezdolność do pracy w konkretnym zawodzie i stopień naruszenia sprawności organizmu nie ma tu znaczenia , gdyż lekarz musi zapobiegać chorobom (art 2 ust 1 ustawy o zawodzie lekarza), niezależnie od zaawansowania choroby.Po za tym po co określać ponowny stopień naruszenia sprawności organizmu, skoro był on definiowany czy to przy ustalaniu procentowego uszczerbku na zdrowiu ,czy przy uznaniu stopnia niepełnosprawności.Przekwalifikowanie zaś , choć brzmi prawnie elegancko, to z praktycznego punktu widzenia jest pojęciem typowo abstrakcyjnym. Po pierwsze sama tendencja przekwalifikowania świadczy o niezdolnośći do pracy w dotychczasowym zawodzie i już jest podstawą uznania częsciowej niezdolności do pracy. Po drugie:Pojęcie kwalifikacji bowiem powinno być rozumiane z jednej strony jako przygotowanie zawodowe, które określa rodzaj i poziom ukończenia nauki (ujęcie formalne) ,istnieją tutaj cztery szerokie poziomy kwalifikacji (ISCED 97), z drugiej zaś strony w jego zakres wchodzi także doświadczenie zdobyte w toku zatrudnienia, w tym również wynikające z postępu technicznego i technologicznego, zmiany urządzeń, techniki i zasad pracy (kwalifikacje rzeczywiste).Mając na względzie ,że kwalifikacje rzeczywiste są układem dynamicznym , podlegają ciągłym zmianom na skutek zmian zachodzących w środowisku pracy oraz rozwijania indywidualnych możliwości człowieka, dlatego niemożliwe jest ich definiowanie ,a zwłaszcza ich poziomu ,jak stanowi ust 3 art. 12 ustawy o FUS. Tym bardziej , że art. 13 tejże ustawy będąc w dyspozycji do art. 12 wychodzi poza pojęcie kwalifikacji jeszcze szerzej. Niewykonalne. Ustawodawca dlatego właśnie celowo wyeksponował art. 12 ust 3 ewidentnie jako przypadek niezdolności do pracy na skutek chorób zawodowych , gdzie nie występuje potrzeba określania naruszenia sprawności organizmu (niezdolność wynika z art. 2 ust 1 ustawy o zawodzie lekarza ,gdzie choroba zawodowa niezależnie od jej stadium powoduje niezdolność do pracy według poziomu posiadanych kwalifikacji) i warunkowanie przekwalifikowania jest niemożliwe ze względów podanych wyżej, dodatkowo przekwalifikowanie do poziomu kwalifikacji, niewykonalne. Zwraca na to uwagę również art. 13 ust 2 ustawy o FUS ,gdzie orzecznik ma dokonać analizy celowości przekwalifikowania zawodowego. Dlatego lekarz orzecznik może jedynie decydować w tym przypadku ,niezdolność częściowa lub całkowita. Tutaj dopiero zaawansowanie choroby o tym decyduje. Choroba zawodowa skutkuje na tej podstawie minimum częściową niezdolnością do pracy. Ustawodawca wprowadził autonomiczne pojęcie częściowej niezdolności do pracy w art. 12 ust 3 celowo , aby oddzielić opiniowanie o zdolności do pracy osób z chorobą zawodową , gdzie uwarunkowania do częściowej niezdolności w ust 1 tegoż artykułu nie dotyczą .
Przyjmując z poprzedniego aktu prawnego (ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin z 14 grudnia 1982 roku – art. 23 ) te same zapisy w identycznym brzmieniu , należy przyjąć te same zasady orzecznictwa rentowego.( Poprzednia ustawa o zawodzie lekarza z 1950 roku również mówi o zapobieganiu chorobom ,ale w art. 1 tejże ustawy.) W przeciwnym razie wszystkie orzeczenia III grupy inwalidzkiej na skutek chorób zawodowych są niezgodne z prawem?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 7549

PostWysłany: Sro, 14 Wrz 2011, 11:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widocznie inaczej pojmujemy prawo. Pamiętam Pana wcześniejsze posty na tym portalu (a także na innych)- Pana problem dot. "patologii w orzecznictwie rentowym" przekracza moje kompetencje, dlatego nie będę w nim dalej zabierać głosu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nonsensehunterDołączył: 05 Wrz 2011
Posty: 5

PostWysłany: Sro, 14 Wrz 2011, 13:15    Temat postu: Częsciowa niezdolność do pracy Odpowiedz z cytatem

Proponuje Pani merytoryczna dyskusję , a Pani ucieka od tematu. Udowodnię jeszcze raz .Chory dekarz z chorobą zawodową ( znaczny ubytek słuchu )zwraca sie do ZUS o rentę z tytułu częsciowej niezdolności do pracy, bo lekarz medycyny pracy uczynił go niezdolnym do pracy w zawodzie.Pyta sie ZUS, czy choroba zawodowa nie powoduje u niego utraty zdolności do pracy według poziomu posiadanych kwalifikacji.Jeśli natomiast ZUS zamiast odpowiedzieć mu zgodnie z wnioskiem (na mocy art 12 ust 3) odpowiadaa mu z art 12 ust 1 to nie dość ,że nie na temat , ale odpowiada tylko na jego możliwość podjęcia pracy ogólnie z chorobą zawodową.To tak samo jakby uczestniczyć w stłuczce samochodem ,gdzie potłuczono by mi reflektory i szyby ,pognieciono karoserię, a zgłaszając szkodę firmie ubezpieczeniowej, firma odpowie mi, że odszkodowanie się nie należy , bo jeździć mogę !!!

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nonsensehunterDołączył: 05 Wrz 2011
Posty: 5

PostWysłany: Sob, 10 Gru 2011, 22:17    Temat postu: Częściowa niezdolność do pracy Odpowiedz z cytatem

Życie pisze scenariusze.Proszę niedowiarków i nie przekonanych o tym co napisane w tym wątku o odpowiedź na takie zagadnienie.Górnik strzałowy ma stwierdzoną chorobę zawodową pylicę ,lekarz medycyny pracy nie podpisał mu zdolności do dalszej pracy w zawodzie.Dodatkowo górnik jest w wieku ochronnym i nie przyjął propozycji pracodawcy na stanowisku na powierzchni .Nie można go zwolnić.Do emerytury brakuje mu 3 lata.Co się stanie jak przekroczy dopuszczalny czas chorobowego??????? .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
porady prawne porady prawne porady prawne
opinie

» Polecamy eBooki

Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism

Jak SAMODZIELNIE załatwić sprawy spadkowe i przygotować odpowiednie pisma? Oto jedyny taki poradnik, który pomoże Ci nabyć SPADEK, sporządzić TESTAMENT i napisać pozew o ZACHOWEK!

Rozwód i alimenty

Co musisz wiedzieć, aby „przeżyć” rozwód i poradzić sobie z załatwieniem wszystkich spraw – łącznie z podziałem majątku i alimentami?

Ja i mój pies, czyli jak wychować, zrozumieć i rozwiązać problemy ze swoim czworonożnym przyjacielem

Twój pies sprawia problemy? A może dopiero chcesz przygarnąć psa? Oto poradnik, który pokaże Ci, JAK WYCHOWAĆ PSA, by był zdrowy, pełen energii, a przede wszystkim posłuszny!

Elementarz obsługi człowieka

Dowiedz się, gdzie znaleźć Złotą Rybkę i co zrobić, by spełniała WSZYSTKIE Twoje życzenia!

Zawody przyszłości, czyli cała prawda o rewolucji na rynku pracy, nowych profesjach i specjalizacjach

Jak wybrać dobrze płatny, stabilny i satysfakcjonujący zawód? Poznaj 75 ZAWODÓW PRZYSZŁOŚCI, które dadzą Ci gwarancję zatrudnienia w najbliższych dziesięcioleciach!

Zobacz wszystkie
poradniki »