Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Koniec umowy o pracę a niewykorzystany urlop

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie i ekwiwalent urlopowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Iwona1985

PostWysłany: Pią, 02 Wrz 2011, 21:33    Temat postu: Koniec umowy o pracę a niewykorzystany urlop Odpowiedz z cytatem

Witam,
mam pytania dotyczące zbliżającego się końca umowy o pracę.

Dnia 03-10-2011 wygasa mi umowa o pracę, która była zawarta na okres pięciu lat. W tej chwili przebywam na urlopie macierzyńskim, który kończy się 25-10-2011 czyli już po wygaśnięciu umowy z tego co się orientuje to w przypadku nie przedłużenia umowy przez pracodawcę świadczenia z tytułu urlopu macierzyńskiego będzie wypłacał ZUS.

Mam jednak pytanie dotyczące mojego urlopu, który przysługuje mi za bieżący rok w ilości 26 dni, czy pracodawca jest zobowiązany zapłacić za ten niewykorzystany urlop ???
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Nie, 04 Wrz 2011, 23:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Za dni urlopu wypoczynkowego, których pracownik nie ma możliwości wykorzystać w aktualnym zatrudnieniu w związku z zakończeniem stosunku pracy, pracodawca powinien wypłacić ekwiwalent. Wynika tak z art. 171. § 1. k.p., zgodnie z którym w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.

Jednakże należy zwrócić uwagę na to, że w przypadku opisanym w pytaniu zatrudnienie u aktualnego pracodawcy nie będzie trwało przez cały rok kalendarzowy, a przez 10 miesięcy, co ma bezpośredni wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego. W takiej sytuacji zastosowanie ma bowiem zasada proporcjonalności, o której mowa w art. 155[1]. § 1. pkt. 1 k.p. Ekwiwalent zostanie więc wypłacony za urlop, którego wymiar będzie ustalony proporcjonalnie do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w bieżącym roku. Od ustalonej liczby dni urlopowych należy także odjąć te, które już zostały wykorzystane.
Na niższy w danym roku wymiar urlopu wpływ mają także przerwy w wykonywaniu pracy, takie jak urlop wychowawczy czy urlop bezpłatny (art. 155[2]. § 1. k.p.). Zasada ta nie dotyczy jednak okresu urlopu macierzyńskiego - okres ten jest traktowany tak samo jak okres świadczenia pracy.

Jeśli więc w tym roku pracownica nie wykorzystała ani jednego dnia urlopu wypoczynkowego, to stosując zasadę proporcjonalności, pracodawca powinien wypłacić ekwiwalent za 22 dni urlopu.

Wynik otrzymano w sposób następujący:
(wymiar 26 dni urlopu: 12 miesięcy) x 10 miesięcy zatrudnienia = 21,67 dni

Zgodnie z art. 155[3]. § 1. k.p. przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie przepisów art. 155[1] i 155[2] niepełny dzień urlopu należy zaokrąglić w górę do pełnego dnia. W rezultacie otrzymano liczbę 22 dni.
Przy obliczeniach uwzględniono, że zatrudnienie trwało przez 10 miesięcy, pomimo że w początkowych dniach października b.r. umowa powinna zostać rozwiązana. Postępowanie takie jest zgodne z art. 155[2a]. § 3. k.p., który nakazuje dotychczasowemu pracodawcy zaokrąglić niepełny kalendarzowy miesiąc pracy w górę do pełnego miesiąca.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie i ekwiwalent urlopowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: